Konya ili, hüyük ilçesindeki ahşap direkli camilerin mimari özellikleri, koruma sorunları ve öneriler
Architectural features, conservation problems and proposals of wooden-columned mosques in hüyük, konya
- Tez No: 969515
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ÇİFCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Konya ilinin 31 ilçesinden biri olan Hüyük tarihsel geçmişi, Neolitik döneme kadar inen, Antik dönemden Osmanlı hakimiyetine kadar uzun bir dönemde ve günümüzde de yerleşim yeri olarak kullanılmış bir beldedir. Hüyük'te ve yakın çevresinde Türk-İslam dönemi dini yapılarından ahşap direkli camilerin özgün örnekleri bulunmaktadır. Kökenleri; Orta Asya Türk mimarisine dayanan, XII. yüzyıldan XX. yüzyıla kadar uzanan bu yapı geleneğinin en nitelikli örneği ise 2023'te UNESCO Dünya Miras Listesi'ne seri miras bileşeni olarak giren yapımı 1296-1299'a tarihlenen Beyşehir Eşrefoğlu Camisi'dir. Bu nedenle tez çalışmasında, yöredeki mimari özellikleri koruma alanından bakışla ayrıntılı olarak belgelenmiş ahşap direkli camilerden Konya'ya 90 km uzaklıktaki Hüyük'e bağlı 7 mahalledeki 10 ahşap direkli cami seçilerek incelenmiştir. 2024 yılında yapılan alan çalışmaları kapsamında camiler ile ilgili sözlü tarih araştırması, literatür taraması, mimari ölçümler ve fotoğraf/video çekimleri yapılmış, bu yapıların özgün mimari özellikleri ve koruma sorunları tespit edilmiştir. Beş bölümden oluşan tez çalışmasının birinci bölümünde, Konya ilinde bulunan ahşap direkli camiler ile ilgili literatür özeti, çalışmanın amacı ve yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Hüyük ilçesinin coğrafi ve fiziksel durumu, sosyoekonomik yapısı ve tarihsel gelişimine değinilmiştir. Üçüncü bölümde; Hüyük'teki 10 caminin konumları, tarihsel geçmişi, plan ve cephe özellikleri, bezemeleri, iç mekandaki mimari elemanları, yapı malzemeleri ve yapım teknikleri incelenmiş ve bunlara ek olarak fotoğraf ve plan çizimlerinin bulunduğu paftalar hazırlanmıştır. Dördüncü bölümde camilerin mimari özelliklerinin genel değerlendirmesi yapılmış ve beşinci bölümde ise ahşap direkli 10 caminin koruma sorunları ele alınmış ve geleceğe mimari özelliklerinin korunarak aktarılması hedefiyle çağdaş koruma yöntemleri göz önüne alınarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hüyük, one of the 31 districts of Konya, is a town with a historical background dating back to the Neolithic period and was used as a settlement for a long period from ancient times to Ottoman rule. In Hüyük and its immediate surroundings, there are authentic examples of wooden pillared mosque architecture as the Turkish-Islamic period religious structures. One of the most qualified examples of this building tradition, whose roots date back to Central Asian Turkish architecture from the 13th century to the 20th century, is the Beyşehir Eşrefoğlu Mosque, which was constructed between 1296 and 1299 and was inscribed on the UNESCO World Heritage List as part of a series of heritage components in 2023. For this reason, to examine the wooden-pillared mosques in the region in this thesis, 10 wooden-pillared mosques in 7 neighborhoods of Hüyük, 90 km away from Konya, were selected and studied with focused on architectural conservation. Within the scope of the field studies carried out in 2024, oral history research, literature review, architectural measurement, photography and videos of the mosques were completed, moreover, the unique architectural features and conservation problems of these mosque structures were identified. The thesis study consists of five parts and the first chapter includes the literature review on wooden pillar mosques in Konya province, and information on the purpose and method of the study is given. In the second chapter, information is provided on the geographical and physical condition, socioeconomic structure, and historical development of Hüyük. In the third chapter, the locations, historical background, plan and facade features, ornament, features of the architectural elements in the interior, building materials, and construction techniques of wooden pillar mosques in Hüyük are examined, and also, maps with photographs and survey drawings are prepared. In the fourth chapter, a general evaluation of the architectural features of the mosques is made and in the fifth chapter, the conservation problems of 10 mosques with wooden pillars are examined in detail and suggestions are made by considering contemporary conservation methods with the aim of transferring the mosques to the future.