A single actuator modular miniature robot capable of maneuverable multi-legged locomotion through anisotropically arranged soft backbones
Anizotropik olarak yerleştirilmiş yumuşak omurgalar sayesinde manevra kabiliyeti yüksek çok ayaklı hareket yapabilen tek aktuatörlü modüler minyatür robot
  1. Tez No: 969517
  2. Yazar: BURAK ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, tek bir aktüatörle tahrik edilen modüler bir minyatür robotun tasarımını, modellenmesini ve kontrolünü sunmaktadır. Robot, PDMS malzemesinden üretilmiş, anizotropik olarak yerleştirilmiş yumuşak I-kiriş sırt yapılarıyla birbirine bağlanan, işlevsel olarak farklı bacaklı modüllerden oluşmaktadır. Bu sırt yapıları, yönsel uyumluluk kazandırmakta ve dengesiz dönen bir kütleden kaynaklanan kontrollü titreşimle birleştiğinde, bacaklarda ileri, yanal ve dönme hareketleri gibi çeşitli yürüme desenlerinin ortaya çıkmasını sağlamakta, böylece ilave aktüatörler veya karmaşık mekanik yapılar gerektirmemektedir. Sırt yapıların yönelimini tanımlamak için tek bir skaler parametre olan $alpha$ tanıtılmıştır. Yüksek doğrulukta dinamik bir modelolan MuJoCo ortamında geliştirilmiş ve sırt yapılarının esnekliği, çok segmentli döner mafsal zincirleriyle modellenmiştir. Mafsal parametreleri fiziksel salınım deneyleriyle belirlenmiş ve Bayesyen optimizasyon yoluyla hassaslaştırılmıştır. Sürtünme değişikliklerine karşı dayanıklılık ve hassasiyet arasındaki dengeyi değerlendirmek için bir etkinlik indeksi tanımlanmıştır. Buna ek olarak, robotun geometrik merkezinde dönmesini sağlayarak 2B hareketi mümkün kılan kontrol sinyallerini öğrenmek amacıyla bir pekiştirmeli öğrenme algoritması kullanılmıştır. Bu davranış simülasyonda doğrulanmış ve dar bir yol boyunca gezinme görevinde kullanılmıştır.Genel olarak bu çalışma, akıllı mekanik tasarımın öğrenmeye dayalı kontrolle birleştirilmesinin, sınırlı donanıma sahip düşük dereceli sistemlerde uyarlanabilir hareket kabiliyeti sağladığını göstermektedir. Elde edilen bulgular, dar ve yapılandırılmamış ortamlarda çalışabilen, uyumlu ve ölçeklenebilir robotların tasarımına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design, modeling, and control of a modular miniature robot with a single actuator. The robot has functionally diverse passive legged modules that are connected by anisotropically positioned soft I-beam PDMS backbones. These provide directional compliance and combined with controlled vibration by an unbalanced rotating mass, they allow generating multiple gaits in the legs that cause forward, lateral, and rotational locomotion without the use of additional actuators or added mechanics. A scalar parameter, $\alpha$, was incorporated to define the orientations of the backbones. It enabled efficient characterization of locomotion at various frequencies of actuation. The robot has a high-fidelity dynamic model in which the flexibility in the backbones was simulated by multi-segmented revolute joint chains. The joint parameters are obtained by performing a series of oscillation experiments in the physical system and optimized using Bayesian optimization. An effectiveness index was assembled based on the system robustness alongside sensitivity to variation in friction. Additionally, the control signals to be applied by the rotation of the system around the robot geometry center, in order to generate 2D locomotion, are learned using a reinforcement learning algorithm. The outcome of the behavior was verified in simulation, and applied to maneuver through a tight path. Overall, this work demonstrates that anisotropic and asymmetric mechanical design, in conjunction with learning-based control, enables adaptive locomotion in underactuated systems using minimal hardware. The outcome instigates the development of compliant robots that can scale for deployment in constrained, alongside unstructured, environments.