Bursa ve çevresinde zemin büyütmesi
Soil amplification of arround Bursa
- Tez No: 96952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE SİYAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
IX ÖZET Önemli bir deprem kuşağı üzerinde bulunan ülkemiz meydana gelen depremler sonrası önemli can ve mal kayıplarına maruz kalmaktadır. Bu çalışmada inceleme alanımız (39.09 - 41.25)N ve (27.05 - 31.1 1)E koordinatları ile sınırlanmış bölgedir. Çalışmanın birinci bölümünde zemin özelliklerini tanımlamaya yardımcı olacak arazi deneyleri ayrıntılı olarak ve çeşitli yaklaşımlarla anlatılmıştır. İkinci bölümde önemli bir sismik parametre olan kayma dalgası hızı ve genlikleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde tabakalı zeminlerde kayma dalgası hızı ve genliklerinde meydana gelen büyütmeler ve zeminlerin dinamik özellikleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde yer hareketlerine göre mikro bölgeleme konusu çeşitli yöntemlerle anlatılmıştır. Beşinci bölümde Gutenberg - Richter, Gumbel, Poisson ve Weibul yöntemleri hakkında geniş bilgi verilmiştir. Altıncı bölümde (39.09 - 41.25)N ve (27.05 - 31.1 1)E koordinatları ile sınırlanmış bölgede Gutenberg - Richter yöntemi kullanılarak gelecekte olabilecek depremler için tahminde bulunulmuştur. Yedinci bölümde ise zeminlerin deprem durumunda zeminlerde meydana gelen büyütmeler bilgisayar programı yardımıyla hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The important area of our country based on earthquake zone so the loosing of the life and collapse of structure is occured. The region of this study is between ( 39.09 - 41.25 )North and ( 27.05 -31.11 )East in Bursa. The first chapter of this study contains the results of the experiments to obtain the properties of soil by using aproximate methods. The second chapter contains the important seismic paramethers for shear wave velocity and amplitude has been explained. The third chapter contains for the multi layer soil the amplification and the velocity of the shear wave and dynamics properties of soils has been explained. At the fourth chapter, according to moving of earth the topic of microtremor has been explained by using many kind methods. At the fifth chapter, Gutenberg - Richter, Poison, Weibul and Gumbel methods has been given. At the sixth chapter, for the region which based ( 39.09 - 41.25 ) North and ( 27.05 - 31.11 ) East to evaluation of expected earthquake has been calculated by using Gutenberg - richter methods. At the seventh chapter, during the earthquake the amplification which may occure has been calculated by using ready PROSHAKE program.