Çok değişkenli veri yapısının yorumlanmasında olumsallık tablolarının uygunluk çözümlemesi ve bir uygulama
The Correspondence analysis of the contingency tables on the interpreting of the multivariate data structure and an application
- Tez No: 96953
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ÇÖMLEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada çok değişkenli veri yapısının yorumlanması için IxJxKx... boyutlu olumsallık tabloları çözümlemesi üzerinde durulmuştur. Bu amaçla birbirine bağlı olumsallık tablolarının uygunluk çözümlemesi, birleşik uygunluk çözümlemesi ve çoklu uygunluk çözümlemesi yapılarak çok boyutlu bir olumsallık tablosunda satır ve sütunlarda temsil edilen özellik belirten değişken düzeylerinin, grafiksel gösterim olan haritalar üzerinde noktalarla belirlenen konumları anlamlandırılacaktır. Böylece olumsallık tablosunun satır ve sütunlarında ifade edilen düzeylere ilişkin daha geniş bilgi edinilmiş olacak ve özellik belirten değişken düzeylerini birbirleri ile karşılaştırarak veri hakkında kapsamlı yorum yapma olanağı sağlanacaktır. Çok değişkenli veri yapısının yorumlanması veya betimlenmesi kavramı, özellik belirten değişken düzeyleri arasındaki benzerlik ve farklılıkların haritalarda anlamlandırılmasıyla açıklanacaktır. Çalışmanın amacı, önemi ve konuların kapsamı birinci bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde İxJ boyutlu olumsallık tablosu ve Uygunluk Çözümlemesi ele alınarak kavram ve teknikler açıklanmış, çok boyutlu olumsallık tablolarına ve çözümleme yaklaşımlarına temel oluşturmasına çalışılmıştır. Değişken ve değişken düzeyi sayısının çok olduğu zaman elde edilen IxJxKx... boyutlu olumsallık tablolarının oluşturulması ve bu tablolardaki çözümlemeler üçüncü bölümde ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Teorik olarak incelenen İxJ ve IxJxKx... boyutlu olumsallık tabloları çözümleme s iyi e değişken düzeyleri arasındaki benzerlik ve farklılıkların grafiksel olarak haritalar üzerinde gösterimi, uygun çözümlemenin belirlenmesi, özellik belirten değişken düzeylerinin haritalarda satır ve sütun profil noktalarıyla temsil edilen konumlarının kararlılığının araştırılması çalışmanın dördüncü bölümünde bir uygulama ile vurgulanmaktadır. Çalışmada sonuçlar ve önerilere beşinci bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Within this study we focused on the analysis of the contingency tables with IxJxKx... dimensions to interpret the multivariate data structure. Therefore, the status of the variable levels -which specify a characteristic represented at the rows and columns in a multidimensional contingency table after accomplishing a correspondence analysis of concentaneted correspondence analysis, joint correspondence analysis and multiple correspondence analysis- will be made apprehensible on maps that represent a graphical display. Thus, more detailed information about the levels shown in the rows and columns of the contingency table will be achieved and morever, comparing and contrasting the qualitative variable levels with each other a more distinguishive opportunity to elucidate the outcome data. The concept of“interpreting or describing the multivariate data structure”will be defined by means of identifying the similarities and dissimilarities between the qualitative variable levels. We deal with the aim, importance and the content of this study in the first chapter. The second chapter covers the concept and the techniques defining the ixJ dimensional contingency table and correspondence analysis and, establish a basis to multidimensional contingency tables interpreting approaches on them. The third chapter covers how the IxJxKx... dimensional contingency tables which are achieved when the numbers of the variables and the variable levels are numerous are formed and the analysing on these tables in details. Within the forth chapter a demo displays a graphical data of similarities and dissimilarities of ixJ and IxJxKx... dimensional contingency tables which are examined theoretically, how an appriate analysis is accomplished and how the stability of the status of qualitative variable levels on maps represented by row and column points. Finding and suggestions were presented in the fifth chapter.