Okul psikolojik danışmanlarının dijital yeterlilikleri: Nitel bir çalışma
Digital competencies of school counselors: A qualitative study
- Tez No: 969532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ŞİMŞİR GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, okul psikolojik danışmanlarının dijital yeterliliklerine ilişkin deneyimlerini incelemektir. Bu doğrultuda, katılımcıların dijital teknolojileri kullanırken ne gibi deneyimler yaşadıkları araştırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı'na [MEB] bağlı kurumlarda en az üç yıllık deneyime sahip 26 okul psikolojik danışmanı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş ve yedi ana tema ortaya çıkmıştır: (1) Rehberlik ve psikolojik danışma [RPD] hizmetlerinde dijital teknoloji kullanımı, (2) okul psikolojik danışmanlarının yeterli olduğu alanlar, (3) okul psikolojik danışmanlarının yetersiz olduğu alanlar, (4) dijital yeterliliği geliştirmek için yapılanlar, (5) dijital teknolojilerin kullanımında karşılaşılan zorluklar, (6) dijital yeterliliği artırmanın önündeki engeller, (7) dijital yeterliliği geliştirmek için öneriler. Araştırma sonuçlarına göre okul psikolojik danışmanları dijital yeterlilik açısından içerik üretimi, veri yönetimi ve teknik beceriler konusunda kendilerini yeterli görürken; içerik tasarımı, veri analizi ve teknolojik gelişmeleri takip etme gibi alanlarda zorluk yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Psikolojik danışmanlar, dijital yeterliliklerini geliştirmek amacıyla eğitim programlarına ve kurslara katılmakta, aynı zamanda meslektaş iş birliği ve kişisel gelişim fırsatlarından yararlanmaktadırlar. Bununla birlikte, zaman kısıtlılığı, kişisel faktörler, teknolojik altyapı eksiklikleri, yetersiz eğitim ve kaynaklar, çevresel koşullar gibi çeşitli engellerle karşılaşmaktadırlar. Bu bağlamda, okul psikolojik danışmanlarının dijital yeterliliklerini geliştirmek amacıyla daha fazla eğitim olanağı sunulması, dijital kaynaklara erişimin artırılması, kurumsal destek sağlanması ve bilgi paylaşımının yaygınlaştırılması önerilmektedir. Araştırma bulguları mevcut literatürle ilişkilendirilmiş ve çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır.a
Özet (Çeviri)
This study aims to explore school counselors' experiences concerning their digital competencies. To this end, the study investigates the nature of participants' experiences with digital technologies. The research employed a phenomenological design, a qualitative research designs. Semi-structured interviews were conducted with 26 school counselors who had at least three years of experience in the Ministry of National Education (MEB). Content analysis was employed for data analysis, revealing seven themes: (1) the use of digital technology in guidance and counseling services, (2) areas where school counselors demonstrate competence, (3) areas where school counselors feel inadequate, (4) actions taken to enhance digital competence, (5) challenges encountered in using digital technologies, (6) barriers to improving digital competence, and (7) suggestions for fostering digital competence. The findings indicate that school counselors with respect to digital competence, they perceive themselves as proficient in content production, data management, and technical skills, yet they face challenges in content design, data analysis, and keeping up with technological advancements. Guidance counselors participate in training programs and courses to improve their digital competencies, while also benefiting from peer collaboration and personal development opportunities. However, they encounter various barriers, including time constraints, personal factors, technological limitations, insufficient training and resources, environmental challenges. It is recommended that more training opportunities, information sharing, institutional support, and access to digital resources be expanded to enhance digital competencies. The findings are discussed in relation to the existing literature, and several conclusions are drawn.