Algorithms for H-bases computations
H-taban hesaplamaları için algoritmalar
- Tez No: 969590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL CANSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Gröbner taban hesaplamalarına dayanmayan H-taban algoritmaları iki temel aşamadan oluşur: syzygy modülü için bir taban hesaplaması ve indirgeme süreci. Bu tezde, her iki aşama için de satır indirgeme ve QR Ayrıştırma olmak üzere iki ayrı lineer cebirsel tekniği kullanan gelişmiş yöntemler sunulmuştur. Bu yöntemlerin etkinliği örneklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
H-basis algorithms that do not rely on Gröbner basis calculations consist of two fundamental stages: the computation of a basis for a syzygy module and the reduction process. This thesis presents enhanced methods that utilize two distinct linear algebraic techniques, namely row reduction and QR Decomposition, for both stages. The efficacy of these methods is demonstrated through examples.