Enhancing language acquisition in early education: A holistic exploration of AI-driven tools
Erken eğitimde dil edinimini geliştirmek: Yapay zeka odaklı araçların bütüncül bir araştırması
  1. Tez No: 969591
  2. Yazar: ÖZLEM ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZİN EŞFER ÖNDÜNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekoloji ve Çevre Biyolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu eylem araştırması, iki dilli bir erken çocukluk eğitimi bağlamında, yapay zeka (YZ) destekli araçların 2. sınıf öğrencilerinin İngilizce dil edinimini nasıl geliştirebileceğini incelemektedir. Öğretmen-araştırmacı tarafından gerçek sınıf ortamında yürütülen bu çalışma, Kemmis ve McTaggart'ın (1988) planlama, eyleme geçme, gözlem yapma ve yansıtma aşamalarından oluşan döngüsel modeline dayanmaktadır. Sekiz haftalık uygulama sürecinde Duolingo, BrainPOP Jr. ve ClassDojo gibi YZ tabanlı araçlar sistematik biçimde İngilizce derslerine entegre edilmiştir. Veriler; ön test ve son testler, sınıf içi gözlemler, öğrenci yansımaları, uygulama analizleri ve öğretmen günlüklerinden elde edilmiştir. Sonuçlar, öğrencilerin genel dil yeterliklerinde – dinleme, okuma ve kelime kullanımı dahil – istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Süreç boyunca öğrenci özerkliği, motivasyonu ve katılımı gözle görülür şekilde artmıştır. Oyunlaştırma, uyarlanabilir geri bildirim ve anlık ilerleme takibi, kişiselleştirilmiş ve kapsayıcı bir öğrenme ortamı sunmuştur. Öğretmen desteği ve yansıtıcı uygulamalar ise sürecin derinleşmesini ve etkililiğini sağlamıştır. Bu çalışma, erken yaşta dil öğretiminde yapay zekanın etkili ve dengeli biçimde entegrasyonuna yönelik kanıta dayalı bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This action research investigates how artificial intelligence (AI)-powered tools can effectively enhance language acquisition among 2nd-grade students within a bilingual early education setting. Designed and conducted by the teacher-researcher in a real classroom context, the study follows Kemmis and McTaggart's (1988) cyclical model of planning, acting, observing, and reflecting. During an 8-week intervention, AI-supported applications such as Duolingo, BrainPOP Jr., and ClassDojo were systematically integrated into English instruction. Data were collected through pre- and post-tests, classroom observations, student reflections, application analytics, and teacher journals. Findings revealed a statistically significant improvement in students' overall language proficiency, including gains in listening, reading, and vocabulary usage. Additionally, increased learner autonomy, motivation, and engagement were observed throughout the process. Beyond test scores, the integration of gamified features, adaptive feedback, and real-time progress monitoring created an inclusive and personalized learning environment. Teacher facilitation and reflective practices were key in sustaining depth and ensuring meaningful engagement. This study offers an evidence-based framework for the effective and balanced integration of AI technologies in early language instruction.