7075 aluminyum alaşımı ve hata analizi
7075 aluminium alloy and defects analysis
- Tez No: 96960
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ŞERİF KOMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET 7075 Alüminyum alaşımı havacılık ve uzay sanayinde kullanılan en önemli malzemelerdendir. Türkiye için bu alaşım gün geçtikçe önem arzetmektedir. Uçak sanayinde kuşak tabir edilen kafes şeklindeki yapılarda, basınç ile çalışması gereken yerlerde, dönen parçalarda, örtü (yüzey) levhası olarak birçok yerde kullanılmaktadır. Bu çalışma konu ile ilgili Türkçe bilgi birikimi, alaşımın özelliklerinin daha iyi anlaşılması ve daha bilinçli kullanımını teşvik amacıyla yapılmış alaşımın limitleri anlatılmış ve oldukça detaylı bilgi vermek, imalatçılara yol göstermek konunun kritik yerlerini öğretmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Al 7075 Alaşımının hatâ analizi bölümü ise yine endüstriyel imalatta hangi hataların nasıl oluşabildiği, hatâ türü örnek veri verilerek açıklanmıştır. Al 7075 Alaşımının Testleri ve Deneyleri ise güvenilirliğinin nasıl sağlanabileceği hangi test metodlannın uygulanabildiği yönünde bilgi vermekte ve yardımcı olmaya çalışmaktadır. Özet olarak 7075 Al alaşımı toplu bir şekilde incelenmiş ve ilgili testler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY 7075 Al-alloy is an important alloy and it has many different application in the aerospace industry. When we consider for TÜRKİYE it has a increasing importance in our aerospace industry. Some of its applications in the aerospace Industry are; frame, rotating parts, parts for using under pressure, frame inscriptions, etc. This investigation was undertaken to Turkish literature development, to show specification this Al-alloy, comprehsive application 7075 Al-alloy and for giving detailed information to users and critical usage and limits of this Al-alloy. This thesis mainly divided two parts and additional has a results and recommandation parts. The first part we gived a detailed knowledge for Al and It's alloys with included 7075 Al-Alloy. The second part consists defects of 7075 Al-alloy and how we investigated defects. We included ultrasonic investigation with a sample of 7075 Al-alloy. We investigated also defects with metallographic experiments. We have taked microphotograps with Metallographic experiments. We have showed defects in the 7075 Al-allbys. We added Radiographic parts of knowledge but it was impossible to press it's microphotograps with our capability so we only gived information about this technic. We used same material both experiments. They were same cast of original. Additionally we explained test resuts and our recommendations. This thesis probably is the first study in TÜRKÎYE for 7075 Al-alloy detailed investigsted and tested. I hope that for future this type of aircraft and aerospace materials will be increasingly investigated in TÜRKÎYE.