Osmangazi Üniversitesi Meşelik Kampüsünde doğal yayılış gösteren bazı bitkiler üzerine sitotaksonomik çalışmalar
The Cytotaxonomic studies the some plants showed naturally to their dispensence in the Campus of Osmangazi University-Meşelik
  1. Tez No: 96959
  2. Yazar: HAKAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN TOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
IV ÖZET Sistematik çalışmalarda sitotaksonomik çalışmalar önemli bir yere sahiptir. Dış morfolojik karakterlerin kullanılması ile yapılan sınıflandırmalara, sitotaksonomik çalışmalar da büyük destek vermektedir. Bu amaçla yola çıkarak Consolida regalis subsp. regalis S. F. Gray, Papaver rhoeas L., Lathyrus inconspicuus L., Linaria kurdica subsp. kurdica Boiss. and Hohen.. Allium sativum L. taksonlarının kromozom morfolojileri belirlenmeye çalışılmıştır. Ranunculaceae familyasma ait olan Consolida cinsi ülkemizde geniş yayılış göstermekte olup 22 türle temsil edilmektedir. Consolida regalis subsp. regalis S. F. Gray diploid bir bitki olup 2n=16 kromozom içermektedir. Papaveraceae familyasma ait olan Papaver cinsi ülkemizde oldukça geniş yayılış göstermekte olup, 35 tür ile temsil edilmektedir. Araştırma bitkilerinden, Papaver rhoeas L., diploid bir bitki olup yapılan mayozis preparatlarında herhangi bir anamoliye rastlanılmamış ve kromozom sayısı n=7 olarak bulunmuştur. Leguminaceae (Fabaceae) familyasma ait olan Lathyrus L. cinsi ülkemizde de doğal yayılış göstermekte olup 58 tür ile temsil edilmektedir. Bunlardan 18 takson ülkemiz için endemiktir. Lathyrus inconspicuus L., türü üzerinde yapılan çalışmalarda kromozom sayısının 2n=14 olduğu tespit edilmiştir. Herhangi bir mitoz anamolisi gözlenememişt]ı.Scrophullariaceae familyasına ait olan Linaria cinsi ülkemizde oldukça geniş yayılış göstermekte olup, 20 tür ile temsil edilmektedir. Linaria kurdica türü ise beş alttür içermektedir. Araştırma bitkisi diploid olup 2n=12 kromozom içermektedir. Çalışmada herhangi bir mitoz anomalisine rastlanmamıştır. Az çok heterojen bir karyotipe sahiptir. Çoğu üyesi geofıt olan Liliaceae familyasının 31 cinsi yurdumuzun çeşitli yörelerinde yetişmektedir. Bunlardan biri olan Allium cinsi ise içerdiği tür sayısı bakımından, 141 türle familyanın en zengin cinsidir. Araştırma bitkilerimizden biri olan Allium sativum türü de yine yurdumuzda çeşitli yörelerde yetişen bir geofıttir. İncelemeler sonunda türün kromozom sayısının 2n=16 olduğu belirlenmiştir. Çalışılan taksonların alttürleri arasındaki benzerlik ve farklılıkların daha açık ortaya konulması ve ileride bu konuda yapılacak çalışmalara ışık tutması amacı ile bu çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The studies about the cytotaxonomy is very important for the systematical studies. The cytotaxonomical investigations add to support to the taxonomical studies done by using the external morphological characteristics. For this reason the chromosome structure of the Consolida regalis subsp. regalis S. F. Gray, Papaver rhoeas L., Lathyrus inconspicuus L., Linaria kurdica subsp. kurdica Boiss. and Hohen., Allium sativum L. taxons is descibed in this study. The genus Consolida belongs to the familia of Ranunculaceae. It is very widespread inTurkey and it is represented by 22 species. Consolida regalis subsp. regalis S. F. Gray is a diploid plant and it has 2n=16 chromosomes. The genus Papaver belongs to the familia of Papaveraceae, is very widespread in our country and it is represented by 35 species. The research plant Papaver rhoeas L. is diploid and wasn't coincide with any meiosis anomaly, so its chromosome number is found as n= 7. The genus Lathyrus L. belongs to the familia of Leguminaceae ( Fabaceae ) is widespreadin Turkey and it is represented by 58 speices. 18 taxon of these are endemic for our country. In the studies above speices Lathyrus inconspicuus L., it is determined that the chromosome number is 2n=14. It wasn't coincide any mitosis anomaly. The genus Linaria belongs to the familia Scrophullariaceae is represented by 20 speices. Linaria kurdica contains 5 subspeices. The research plant is diploid and it has 2n=12 chromosomes. It has a little karyotype heterogenus. Lots members of Liliaceae familia is geofit and 31 speices is grown in our country. One of these is Allium speices and it is very important because of having 141 speices.One of our research plant is Allium sativum is also a geofit grown in some parts of Turkey. At the end of the investigations the chromosome number of this speices is found as 2n=16. These studies are prepared to show the similarities and differences between the subspeices of the studied taxons and to be helpful and useful for the studies which will be done in the future.