Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin ruminasyon düzeylerinin incelenmesi (Yalova Üniversitesi örneği)
An examination of the rumination levels of students studying at the Faculty of Sport Sciences (the case of Yalova University)
- Tez No: 969614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÖNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor eğitimi gören üniversite öğrencilerinin ruminatif düşünme düzeylerini; cinsiyet, yaş, sınıf, spor yılı, spor branşı, öğrenim görülen bölüm ve gelir durumu gibi demografik ve sportif değişkenler açısından incelemektir. Çalışma grubu, Yalova Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören ve düzenli olarak spor yapan öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Ruminatif Düşünme Biçimi Ölçeği kullanılmış; elde edilen veriler SPSS 26.0 programında analiz edilmiştir. Normal dağılım koşullarının sağlanamadığı değişkenlerde Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testleri uygulanmıştır. Bulgulara göre, öğrencilerin genel ruminasyon düzeyleri orta seviyeye yakındır. Kadın öğrenciler, erkeklere kıyasla daha yüksek ruminatif düşünme düzeyine sahiptir. Bireysel spor branşlarında yer alanlar, takım sporu yapanlara göre daha yüksek puanlar almıştır. Ayrıca, spor geçmişi kısa olan bireylerde ruminasyon düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Buna karşın, yaş, bölüm, gelir durumu ve spor yılı değişkenlerinde anlamlı fark saptanmamıştır. Sınıf düzeyi açısından ise, birinci sınıf öğrencilerinin dördüncü sınıflara göre daha yüksek ruminasyon düzeyine sahip oldukları görülmüştür. Sonuç olarak, ruminasyonun sadece bireysel eğilimlerle değil, aynı zamanda spor türü, deneyim süresi ve akademik uyum gibi çevresel faktörlerle de şekillendiği ortaya konmuştur. Bu bağlamda, özellikle kadın sporcular, bireysel branşlarda yer alanlar ve spor geçmişi kısa olan öğrenciler için bilişsel esneklik ve başa çıkma becerilerini geliştirmeye yönelik psiko-eğitim programlarının uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the levels of ruminative thinking among university students receiving sports education in relation to demographic and athletic variables such as gender, age, class level, years of sports experience, type of sport, department of study, and income status. The study group consists of students studying at the Faculty of Sport Sciences at Yalova University who actively participate in sports. The Ruminative Thinking Style Scale was used as the data collection tool, and the data were analyzed using SPSS 26.0. For variables that did not meet the normal distribution assumptions, non-parametric tests such as the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests were applied. According to the findings, students' overall rumination levels were close to moderate. Female students had higher levels of ruminative thinking compared to males. Students engaged in individual sports scored higher than those involved in team sports. Additionally, those with shorter sports experience had higher rumination levels. On the other hand, no significant differences were found based on age, department, income status, or years of sports participation. Regarding class level, first-year students demonstrated higher rumination levels than fourth-year students. In conclusion, rumination appears to be shaped not only by individual tendencies but also by environmental factors such as type of sport, duration of experience, and academic adjustment. Accordingly, it is recommended to implement psychoeducational programs aimed at enhancing cognitive flexibility and coping skills, particularly for female athletes, those in individual sports, and students with limited sports experience.