Artık manyezit cevherinin zenginleştirilmesi
Ore dressing of magnesite waste
- Tez No: 96966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Türkiye, kripto kristalin ( Jel Manyezit ) oluşuklu manyezit yataklarına sahiptir. Bu manyezit yataklarına Eskişehir - Kütahya - Konya ve Bursa' da rastlanmaktadır. Jel manyezitlerin yüksek silis ve kalsiyum oram ile yer yer yüksek demir oranı içermesi bu tür cevherlerin en büyük sorunlarıdır. Eskişehir ili, Merkez ilçe, Satılmışoğlu Köyü, Kurbanpmar mevkiinden çıkarılan manyezit, cevheri elle ayıklamaya tabi tutulmakta ve -2,5 cm altı artık stoğuna atılmaktadır. Bu artık, yüksek silis ve kireç içerikli olduğundan değerlendirilememektedir. Bu çalışmanın amacı, manyezit artığına manyezit ayırma, flotasyon ve yıkama + manyetik ayırma + flotasyon yöntemleri ile zenginleştirilerek düşük silis ve kireç içeren, yüksek MgO tenörlü manyezit konsantresinin elde edilebilirliliğini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Turkey has magnesite deposits occuring as crypto crystalline gelmagnesite. These magnesite deposites are found in Eskişehir - Kütahya - Konya and Bursa regions. The biggest problems for gel magnesite are its high silica, high calcium and high iron contents. The magnesite ore produced region, Satılmışoğlu villge in Eskişehir is processed by hand sorted and minus 2,5 cm is mixed with tailing stock. Because this tailing contains high silica and lime, it can't be evaluated. Serening the possibility of obtaining a concentrate containing low silica, low lime and high MgO contents from magnesite tailing by magnetic separation, flotation and washing + magnetic separation + flotation methods is the aim of this study.