Bir yonga levha fabrikasında pnömatik taşıma problemi, analizi ve iyileştirme
Pneumatic transport problem, analyse and
  1. Tez No: 96965
  2. Yazar: TUĞRUL BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, endüstride madde iletiminde yaygın olarak kullanılmakta olan pnömatik iletim sistemleri hakkında bilgi verilip bir sisteme ait örnek dizayn hesaplamaları yapılmıştır. Pnömatik iletimde taşınacak ürün, hava yardımıyla boru içinde taşınmaktadır. Son aşamada ise hava ile ürün, birbirinden ayırıcı (siklon-seperatör) ile ayrılır. Yapılan çalışmadaki pnömatik iletim sisteminin dizayn hesapları, günde 200 m3 yonga levha üretim kapasitesine sahip bir fabrika için yapılmıştır. Üretim prosesinde talaş ve yonganın iletimini sağlayan 15 adet pnömatik sistem tespit edilmiştir. Bu işletmenin günlük üretim kapasitesi 300 m3/gün çıkarıldığında yeni şartlarda sistemin dizaynı ele alınmıştır. Amaç; yeni kapasiteye göre iletim sistemindeki boru çapı, basınç kayıpları, vantilatör debisi, siklon boyutları, boru içerisinde taşman malın hızının değişimim incelemektir. Mevcut 200 m3/gün kapasiteli İS adet sistem ile, hesaplamalar sonucunda elde edilen 300 miVgün kapasiteli 15 adet sistemin belirli özellikleri ile boyutları karşılaştınlmıştır. Elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis some information about pneumatic transmission systems that are prevalently used in substance transmission was given and also design calculations of these systems were made. In pneumatic transmission material to be transmitted in a pipe. A fan creates the air current. At the last stage air and the asserts of materials to be transmitted are seperated from each other with a seperator. (cyclone-seperator) Pneumatic transmission systems design calculations replacing in this search was made for a factory which produces 200 m3 chipboard in a day. In the process of production 15 pnomatic system which provides chips transmission was fixed. While daily production capacity was increased as 300 m3/day,in new conditions system desing was made. The aim of this process is to examine the change of the transmission material; speed in the pipe, extent of cyclode, capacity of the fan and loss of pressure and and pipe's diameter. Dimensions and the definite qualifications of 15 systems, supplied by the help of calculatons,with a capacity of 300 m3/day were compared to the currently used 15 systems with a capacity of 200m3/day. And all the results were interpreted.