Ts-825 binalarda ısı yalıtım kuralları bilgisayar programı tasarımı
Design of a computer program for the stardard TS825-thermal insulation in buildings
  1. Tez No: 96967
  2. Yazar: TURGUT ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER, PROF. DR. ZEKERİYA ALTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET 14 Haziran 1999 tarihinde resmi gazetede yayınlanan TS-825 Binalarda İsı Yalıtım Kuralları Standardı, 14 Haziran 2000 tarihinden itibaren ülkemizde inşa edilecek tüm ruhsatlı binalarda mecburi standart olarak uygulanmaktadır. Bu standardın amacı, ülkemizdeki binaların ısıtılmasında kullanılan enerji miktarlarını sınırlayarak enerji tasarrufu sağlamak ve enerji ihtiyacının hesaplanmasında kullanılacak standart hesap metodunu ve değerini belirlemektir. TS-825'de belirtilen hesap metodunu, herkesin rahatça kullanabileceği ve hesapları çok kısa sürede bitirilebileceği bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Bu yüksek lisans çalışmasında bu programın kullanılması açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The standard“TS-825, Thermal Insulation in Buildings”published in 14th of June 1999 has been started to apply to all the buildings built in Turkey since 14th of June 2000. The standart was prepared to save energy by restricting the heating amount in buildings and to specify the methodic calculation and the heating limits for Turkey. The method designated by TS-825 takes quite long time to calculate without a program. The basic aim conducting this study on the basis of the Master of Science thesis is to design a Visual Basic Program that makes calculations easier and faster.