Preeklamptik gebelerde spinal anesteziye bağlı hipotansiyonun böbrek fonksiyonlarına etkisinin, NGAL ve standart böbrek fonksiyon testleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of spinal anesthesia-induced hypotension on renal function in preeclamptic pregnant women using NGAL and standard renal function tests
- Tez No: 969662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN AYDIN GÜZEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Preeklampsi, hipertansiyon, proteinüri ve ödem ile karakterize, gebelikte multisistemik etkilerle sonuçlanan ciddi bir patolojidir. Preeklamptik gebelerde, böbrekte glomerüler düzeyde hasar gelişebilir. Bu hastalarda, sezaryen anestezisi amaçlı uygulanan spinal anesteziye bağlı gelişen hipotansiyon, böbrek perfüzyonunu azaltarak, böbrek fonksiyonlarında azalmaya neden olabilir. Amaç: Akut böbrek hasarı ABH, postoperatif dönemde karşılaşılan önemli komplikasyonlardan biridir. Erken tanı, uygun ve zamanında müdahaleye olanak tanır. Geleneksel testler böbrek fonksiyonlarının en az %50'si kaybedilmedikçe anlamlı değişiklik göstermediğinden, daha erken yükselen biyobelirteçlere olan ihtiyaç devam etmektedir. Nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL), bu bağlamda klasik parametrelere kıyasla daha erken yükselme özelliği göstermektedir. Bu çalışmada, preeklamptik gebelerde spinal anesteziye bağlı gelişen hipotansiyonun böbrek fonksiyonlarına etkisi NGAL düzeyleri aracılığıyla değerlendirilmiş; NGAL'in erken tanı ve müdahaleye katkı sağlayıp sağlamadığı araştırılmıştır. İkincil amaç, NGAL'in geleneksel testlere göre üstünlüğünün olup olmadığını incelemektir. Yöntem; Çalışma Mayıs 2024–Ekim 2024 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi'nde yürütülmüştür. Sezaryen amaçlı spinal anestezi uygulanan, ASA II-III sınıfında yer alan, 18–45 yaş arası toplam 46 preeklamptik gebe prospektif gözlemsel çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar spinal anestezi sonrası hipotansiyon gelişimine göre iki gruba (hipotansif grup-H ve kontrol grup-K) ayrılmıştır. Tüm olguların preoperatif ve postoperatif 4. saat serum örneklerinden NGAL düzeyleri, ayrıca üre, kreatinin ve GFR değerleri ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hipotansiyon ve kontrol grupları arasında yaş, vücut kitle indeksi (BMI), ASA sınıflaması, gestasyonel yaş, eşlik eden hastalıklar ve ilaç kullanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Hipotansiyon grubundaki bireylerin sensoryal blok (T6) başlama zamanı ortalaması 0.76±0,25 dakika, kontrol grubunda yer alan bireylerin sensoryal blok (T6) başlama zamanı ortalaması 1.09±0.47 dakikadır. Hipotansiyon-Kontrol gruplamasına göre bireylerin sensoryal blok başlama zamanı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (z=2.629, p=0.009). Hipotansiyon grubunda spinal anestezi sonrası duysal ve motor blok başlangıç süreleri anlamlı düzeyde daha kısa bulunmuş, maksimum blok seviyesinin T4 olduğu olgu oranı bu grupta anlamlı olarak daha yüksek (%56,5) saptanmıştır (p<0.01). Aynı grupta efedrin ihtiyacı ve hipotansiyon süresi kontrol grubuna göre anlamlı derecede fazladır (p<0.001). Preoperatif NGAL düzeyleri her iki grupta benzer bulunmuştur (p>0.05). Ancak postoperatif dönemde, hipotansiyon grubunda NGAL düzeylerinde anlamlı bir artış saptanmıştır (p<0.05), GFR düzeyinde ise anlamlı azalma (p<0.05) gözlenmiştir. Kreatinin düzeyleri açısından preoperatif ve postoperatif ölçümler arasında her iki grupta da anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05). Sonuç: Spinal anestezi sonrası gelişen hipotansiyonun preeklamptik gebelerde böbrek fonksiyonlarını etkileyebileceği ve bu etkinin NGAL düzeylerindeki artışla erken dönemde saptanabileceği gösterilmiştir. NGAL'in klasik testlere kıyasla akut böbrek hasarının erken tanısında daha duyarlı bir biyobelirteç olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Preeclampsia is a serious pregnancy-related pathology characterized by hypertension, proteinuria, and edema, leading to multisystemic complications. In preeclamptic pregnant women, glomerular-level kidney damage may occur. Hypotension caused by spinal anesthesia administered for cesarean section in these patients may reduce renal perfusion and result in impaired kidney function Objective: Acute kidney injury is a significant postoperative complication. Early diagnosis allows for timely and appropriate intervention. Since traditional renal function tests do not show significant changes until at least 50% of kidney function is lost, there remains a need for earlier biomarkers. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) has shown the potential to rise earlier than classical parameters. This study aimed to evaluate the impact of spinal anesthesia-induced hypotension on renal function in preeclamptic patients via NGAL levels and investigate whether NGAL contributes to early diagnosis and intervention. The secondary objective was to assess whether NGAL is superior to conventional tests. Methods: The study was conducted between May 2024 and October 2024 at Ankara City Hospital. A total of 46 preeclamptic pregnant women, aged 18–45 years, classified as ASA II–III and undergoing spinal anesthesia for cesarean section, were included in this prospective observational study. Participants were divided into two groups based on the development of hypotension after spinal anesthesia (hypotensive group - H, and control group - C). Serum samples were collected preoperatively and at the 4th postoperative hour to measure NGAL levels, as well as urea, creatinine, and GFR values. Results: There was no statistically significant difference between the hypotension and control groups included in the study in terms of age, body mass index (BMI), ASA classification, gestational age, comorbidities, and medication use (p > 0.05). The mean onset time of sensory block (T6) was 0.76 ± 0.25 minutes in the hypotension group and 1.09 ± 0.47 minutes in the control group. A statistically significant difference was found between the groups in terms of the onset time of the sensory block (z = 2.629, p = 0.009). In the hypotension group, the onset times of sensory and motor block following spinal anesthesia were significantly shorter, and the proportion of cases reaching a maximum block level of T4 was significantly higher in this group (56.5%) (p < 0.01). In the same group, the need for ephedrine and the duration of hypotension were significantly higher compared to the control group (p < 0.001). Preoperative NGAL levels were found to be similar in both groups (p > 0.05). However, in the postoperative period, a significant increase in NGAL levels (p < 0.05) and a significant decrease in GFR levels (p < 0.05) were observed in the hypotension group. No statistically significant difference was found in creatinine levels between preoperative and postoperative measurements in either group (p > 0.05). Conclusion: Spinal anesthesia-induced hypotension may affect renal function in preeclamptic pregnant women, and this effect can be detected early through increased NGAL levels. It is concluded that NGAL may be a more sensitive biomarker than conventional tests for the early diagnosis of acute kidney injury.