Türkiye profesyonel futbol kulüplerinde sporcu ve antrenörlerin güç mesafesi ve örgütsel güven algıları
Power distance and organizational trust perceptions of athletes and coaches in turkish professional football clubs
  1. Tez No: 969691
  2. Yazar: COŞKUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖVÜNÇ ERDEVECİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Türkiye Profesyonel Futbol Kulüplerinde Sporcu ve Antrenörlerin Güç Mesafesi ve Örgütsel Güven Algıları Bu araştırma, Türkiye'deki profesyonel 1., 2. ve 3. lig futbol kulüplerinde görev yapan sporcu ve antrenörlerin güç mesafesi ve örgütsel güven algılarını incelemeyi amaçlamıştır. Nicel yöntemle, ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada, Türkiye Futbol Federasyonu'na bağlı 405 sporcu ve antrenörden oluşan bir örneklem grubu amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Örgütsel Güç Mesafesi ve Örgütsel Güven Ölçekleri kullanılarak veri toplanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, 1., 2. ve 3. liglerdeki katılımcıların örgütsel güven ve güç mesafesi puanları arasında lig düzeyine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Katılımcıların genel olarak düşük örgütsel güven seviyesine sahip olduğu tespit edilmiştir. Yaş gruplarına göre güç mesafesi puanlarında anlamlı farklılıklar gözlenirken, eğitim seviyelerine hem örgütsel güven hem de güç mesafesi puanlarında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Sporcuların örgütsel güven seviyeleri antrenörlere kıyasla daha düşük, güç mesafesi seviyeleri ise daha yüksek bulunmuştur. Çalışılan kulüp sayısına göre hem örgütsel güven hem de güç mesafesi puanlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ancak, çalışma süresi ve gelir düzeyine göre örgütsel güven puanlarında anlamlı farklılık bulunmazken, gelir düzeyine göre güç mesafesi puanlarında anlamlı farklılık saptanmıştır. Sporculuk kariyer süresine göre hem örgütsel güven hem de güç mesafesi puanlarında anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Pearson korelasyon analizi, örgütsel güven ile güç mesafesi arasında düşük-orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Power Distance and Organizational Trust Perceptions of Athletes and Coaches in Turkish Professional Football Clubs This study aimed to examine the power distance and organizational trust perceptions of athletes and coaches working in Turkey's professional 1st, 2nd, and 3rd league football clubs. The study was conducted Pearson correlation analysis revealed a low-to-moderate positive relationship between organizational trust and power distance.using a quantitative method and a relational screening model. A sample group of 405 athletes and coaches affiliated with the Turkish Football Federation was selected through purposive sampling. Data were collected using the Organizational Power Distance and Organizational Trust Scales. According to the analysis results, no significant differences were found in the organizational trust and power distance scores of participants across the 1st, 2nd, and 3rd leagues based on league level. It was determined that, in general, participants had a low level of organizational trust. While significant differences were observed in power distance scores across different age groups, no significant differences were found in organizational trust or power distance scores based on educational level. Athletes were found to have lower levels of organizational trust and higher levels of power distance compared to coaches. Significant differences were identified in both organizational trust and power distance scores according to the number of clubs worked for. However, no significant differences were found in organizational trust scores based on duration of employment and income level, whereas significant differences in power distance scores were observed based on income level. Significant differences were also found in both organizational trust and power distance scores according to the length of athletic career. The