Avrupa'daki en başarılı futbol kulüplerinin finansal ve sportif açıdan marka değerlerinin incelenmesi
Investigation of the brand values of the most successfulfootball clubs in europe in terms of financial and sportingaspects
- Tez No: 969756
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BORA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Avrupa futbol endüstrisine yön veren 5 büyük futbol ligindeki ( Premier Lig, Bundesliga, La Liga, Serie A ve Ligue 1) başarılı futbol kulüplerinin son 25 yıldaki sportif performansları ile birlikte marka değerlerini, finansal rekabetlerini incelemek ve sportif başarılarının marka değerine etkilerinin araştırılmasıdır. Bir spor dalı olarak ortaya çıkan, geniş halk kitlelerine yayılarak globalleşen ve parasal hacmiyle dev bir endüstriye dönüşen futbolda da markalaşma ve marka rekabetleri günümüzün en çok konuşulan konularından biridir. Özellikle son 20 yıldır markalaşma kavramı, sportif ve finansal rekabetin en dikkat çeken parametrelerinden birine dönüşmüştür. Avrupa'nın en büyük futbol kulüplerinin markalaşma sürecinde, sportif başarı ve finansal rekabet unsurlarıyla olan etkileşimi spor endüstrisinin en dikkat çeken unsurlarından biri olmuştur. Futbol kulüplerinin marka kimliğinin oluşturulması, duygusal sadakat, markanın halkla ilişkiler, reklam, pazarlama ve sponsorluk gibi çalışma olan etkileşim süreçleri günümüz endüstriyel futbolunun dinamikleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde endüstriyel futbola yön veren başarılı futbol kulüplerinin saha dışındaki rekabeti finansal tabloları ve marka değerleri yarışındadır. Global futbol kulüpleri, her geçen gün dünya genelinde hayran kitlelerini önce sportif başarı, ardından da istikrarlı marka güçleri ile artırmaya çalışmaktadırlar. Futbolda başarılı kulüpler aynı zamanda güçlü markalardır da. Bu çalışmada Manchester United, Real Madrid, Bayern Münih, Juventus ve Paris Saint-Germain kulüplerinin sportif performansları, futbol endüstrisindeki rekabetleri ve bu rekabetlerinin marka değerlerine olan etkileri incelenmiştir. Marka değerlerinin özellikle son 10 yılda küresel rekabette öncü bir etken olduğu örneklendirilerek açıklanmıştır. Temmuz 2025
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the brand values and financial rivalries of successful football clubs in 5 major football leagues (Premier League, Bundesliga, La Liga, Serie A and Ligue 1) that shape the European football industry together with their sportive performances in the last 25 years and to investigate the effects of sportive success on brand value. Branding and brand rivalries in football, which emerged as a sport branch, globalised by spreading to large masses of people and turned into a giant industry with its monetary volume, is one of the most talked about topics of today. Especially in the last 20 years, the concept of branding has become one of the most striking parameters of sportive and financial competition. In the branding process of Europe's biggest football clubs, the interaction with the elements of sporting success and financial competition has become one of the most striking elements of the sports industry. The creation of the brand identity of football clubs, emotional loyalty, the interaction processes of the brand with public relations, advertising, marketing and sponsorship are the dynamics of today's industrial football. Today, the off-field competition of successful football clubs that shape industrial football is in the race for financial statements and brand values. Global football clubs are trying to increase their fan bases around the world day by day, first with sportive success and then with their stable brand power. Successful clubs in football are also strong brands. In this study, the sportive performances of Manchester United, Real Madrid, Bayern Munich, Juventus and Paris Saint-Germain clubs, their rivalries in the football industry and the effects of these rivalries on their brand values are analysed. It is explained that brand values are a leading factor in global competition, especially in the last 10 years.