Dalcroze yaklaşımının okul öncesi müzik etkinliği kapsamında kullanılması
Using the Dalcroze approach in preschool music activities
  1. Tez No: 969757
  2. Yazar: YAZGI EKİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL DİNÇ ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Dalcroze yaklaşımına dayalı müzik etkinliklerinin okul öncesi dönemdeki çocukların çok yönlü gelişimlerine etkisini incelemektir. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması yöntemi ile yapılandırılmıştır. Çalışmanın evrenini, okul öncesi eğitim kurumlarında öğrenim gören 60-72 aylık çocuklar; örneklemini ise Trabzon ilinde yer alan bir anaokulundaki üç farklı sınıf grubunda öğrenim gören toplam 42 öğrenci oluşturmaktadır. Sınıflar arasında denge gözetilerek biri kontrol, diğerleri deney grubu olacak şekilde çalışma grubu oluşturulmuştur. Araştırma sürecinde deney gruplarına Dalcroze yaklaşımının temel ilkeleri doğrultusunda yapılandırılmış, ritim, hareket ve doğaçlamaya dayalı müzikli hikâye etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise yalnızca aynı hikâyenin sözel anlatımı yapılmış ve ardından biçimlendirici değerlendirme soruları yöneltilmiştir. Araştırmanın veri toplama araçları olarak, uygulayıcı tarafından geliştirilen yapılandırılmış gözlem formu ile alan uzmanlarının görüşleri doğrultusunda oluşturulan biçimlendirici değerlendirme soruları kullanılmıştır. Gözlem formu ile çocukların gönüllü katılım, yönerge takibi, ritimle uyumlu hareket etme, dikkatini sürdürebilme, yaratıcı ifade, iş birliği, liderlik gibi davranışsal göstergeleri değerlendirilmiştir. Gözlemler, uygulama sırasında video kaydı ile desteklenmiş ve analiz sürecinde sadece izinli katılımcıların verileri kullanılmıştır. Elde edilen veriler, betimsel analiz yoluyla değerlendirilmiş; sınıf düzeyinde puanlamalar frekanslara göre hesaplanarak yorumlanmıştır. Bulgular, Dalcroze yaklaşımına dayalı müzik etkinliklerinin çocukların sadece ritim ve bedensel farkındalık becerilerini değil, aynı zamanda dikkat, ifade gücü, yaratıcılık, sosyal etkileşim ve duygusal katılım gibi birçok gelişim alanını desteklediğini ortaya koymuştur. Araştırma sonucunda, deney grubu öğrencilerinin biçimlendirici değerlendirme sorularına verdikleri yanıtların daha tutarlı, detaylı ve öğrenmenin kalıcılığına yönelik olduğunu gösteren bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of musical activities based on the Dalcroze approach on the multifaceted development of preschool children. The research was structured using the case study method, which is a qualitative research design. The study consists of 60-72-month-old children studying in preschool education institutions; the sample consists of 42 students studying in three different class groups in a kindergarten in Trabzon province. A study group was created by maintaining a balance between classes, with one group being the control group and the other being the experimental group. Musical story activities based on rhythm, movement, and improvisation, structured in line with the basic principles of the Dalcroze approach, were applied to the experimental groups. The control group was given only a verbal account of the same story and then asked formative evaluation questions. The structured observation form developed by the implementer and formative evaluation questions created in line with the field experts' opinions were used as data collection tools. The observation form evaluated behavioural indicators such as voluntary participation, following instructions, moving in harmony with the rhythm, sustaining attention, creative expression, cooperation, and leadership. Observations were supported by video recording during the application, and only data from authorised participants were used in the analysis process. The data obtained were evaluated through descriptive analysis; class-level scores were calculated and interpreted according to frequencies. The findings revealed that musical activities based on the Dalcroze approach supported not only children's rhythm and bodily awareness skills but also many developmental areas such as attention, expressiveness, creativity, social interaction, and emotional participation. The results showed that the responses of the experimental group students to the formative assessment questions were more consistent, detailed, and aimed at learning permanence.