İlkokul fen bilimleri dersi kazanımlarının okul dışı öğrenme ortamlarında öğretimine yönelik sınıf öğretmenlerinin ve öğrencilerin görüşleri
Views of classroom teachers and students onteachingprimary school science course learning outcomes in out-ofschool learning environments
  1. Tez No: 969755
  2. Yazar: MERVE KARABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE CERRAH ÖZSEVGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Fen bilimleri eğitimi, çocukların çevrelerindeki olayları sorgulama, yorumlama, neden-sonuç ilişkisi kurma ve yaratıcı düşünme gibi becerilerini destekler. Erken yaşlarda fen bilimleriyle tanışmak, bireylerde bilimsel okuryazarlığın temelini oluşturmak için de önemlidir. Okul dışı öğrenme de, fen bilimlerinin etkili bir şekilde öğretilmesi için gerekli olan yaklaşımlardan biridir. Bu araştırma, ilkokul fen bilimleri dersi kazanımlarının okul dışı öğrenme ortamlarında öğretimine yönelik öğretmen ve öğrenci görüşlerini e incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma nicel bir anlayış ile yürütülmüştür. Araştırma ile ilgili veriler 2024-2025 eğitim öğretim yılında Bingöl ili ve ilçelerinde görev yapmakta olan 100 sınıf öğretmeni ile 4. Sınfta öğrenim göre 150, öğrenciden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak öğretmenlere anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Öğrenci verileri ise öğrenci anketi aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel ve içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda ilkokul fen bilimleri derslerinde okul dışı öğrenme ortamlarının sınırlı kullanıldığı, öğrencilerin bu ortamları kalıcı ve eğlenceli öğrenme için tercih ettiği, fakat daha çok gözleme dayalı etkinlikler yapıldığı tespit edilmiştirr. Çalışmaya katılan öğretmenlerin yarısından fazlasıı, okul dışı öğrenme ortamlarını kullanmamaktadır. Öğretmenlerin çoğu, MEB'in okul dışı öğrenme kılavuzundan haberdar değildir. Fen derslerinde okul dışı öğrenmeyi kullandığınn belirten öğretmenler, karşılaştıkları zorlukları, zamanın yetersiz olması, müfredat yoğunluğu, ulaşım sorunları ve maddi yetersizlikolarak belirtmişlerdir. Öğrenciler de bu bulguları destekler görüşler belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Science education supports children's skills such as questioning and interpreting events in their environment, establishing cause-and-effect relationships, and thinking creatively. Exposure to science at an early age is also important for laying the foundation for scientific literacy in individuals. Out-of-class learning is one of the approaches necessary for effective science teaching. This research was conducted to reveal the extent to which elementary school science course out-of-school learning outcomes are compatible with out-of-school learning environments and to thoroughly examine teacher and student views regarding this compatibility. This study was conducted with a quantitative approach. The data for the study consisted of 100 classroom teachers and 150 fourth-grade students working in Bingöl province and its districts during the 2024-2025 academic year. Data for the study were obtained from teachers and students. Teacher data were collected via a survey and semi-structured interview form, while student data were collected via a student questionnaire. The data were analyzed using descriptive and content analysis. The study found that out-of-school learning environments are used limitedly in elementary school science classes. Students prefer these environments for lasting and enjoyable learning, but observation-based activities are more prevalent. Less than half of the teachers participating in the study use out-of-school learning environments. Most teachers are unaware of the Ministry of National Education's guideline regarding this directive. Teachers who engage in out-of-school learning activities face obstacles such as time constraints, curriculum overload, transportation problems, and financial constraints. However, teachers believe that out-of-school environments embody learning and increase motivation.