Periodontitis ve psoriazisli hastalarda dişeti oluğu sıvısı ve serumda iltihabi, oksidatif stres ve kemik metabolizması ile ilgili belirteçlerin karşılaştırılması
Comparison of inflammatory, oxidative stress, and bone metabolism markers in gingival crevicular fluid and serum of patients with periodontitis and psoriasis
  1. Tez No: 969783
  2. Yazar: LÜTFİYE ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ NİGAR GÜNCÜ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Periodontitis ve psoriazis lokal ve sistemik inflamatuar süreçlerin etkin olduğu kronik hastalıklardır. Her iki hastalığın da patogenezinde immün yanıt düzensizliği, oksidatif stres ve kemik metabolizmasında dengesizlikler rol oynamaktadır. Periodontitis, bağ dokusu ve alveolar kemikte yıkıma neden olurken, psoriazis sistemik inflamasyonu tetikleyerek bu süreci daha da şiddetlendirebilir. IL-17, IL-22 ve IL-23 gibi sitokinler ile TOS, TAS ve melatonin gibi oksidatif stres belirteçleri, ayrıca RANKL, OPG ve RUNX2 gibi kemik metabolizmasına ilişkin faktörler bu etkileşimde önemli rol oynamaktadır. Çalışmamız psoriazis varlığının periodontitisin inflamatuar, oksidatif ve kemik metabolizması üzerindeki etkilerini dişeti oluğu sıvısı (DOS) ve serum düzeyinde karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmamıza 11 adet P(+)Ps(+), 23 adet P(-)Ps(+), 11 adet P(+)Ps(-) ve 22 adet P(-)Ps(-) olmak üzere toplam 67 hasta dahil edildi. Periodontal olarak sondlama derinliği (SD), klinik ataçman seviyesi (KAS), plak indeksi (PI), gingival indeks (GI) ve gingival kanama zamanı (GKZI) değerlendirildi. Psoriazis yayılımı ve şiddeti PASI skoru ile belirlendi. DOS ve serumda IL-17, IL-22, IL-23, TOS, TAS, melatonin, RANKL, OPG ve RUNX2 seviyeleri ELISA yöntemiyle incelendi. Ayrıca serum CRP düzeyleri de kaydedildi. Periodontitis hastalarında SD, KAS, PI, GI ve GKZI gibi klinik parametreler yüksek bulunurken psoriazisin klinik tabloya eklenmesiyle bu değerler daha yüksek seviyede gözlendi. Psoriazis hastalarının PASI skorları periodontitis varlığında arttı. Serum ve DOS IL-17, TOS, TAS, RUNX2 seviyelerinde gruplar arası fark görülmedi. DOS IL-23 düzeyleri P(-)Ps(+) grubunda artarken serum IL-23 ve RANKL ile DOS OPG düzeyleri iki hastalıktan da etkilenmedi. Serum IL-22 ve DOS RANKL seviyeleri P(+)Ps(-) grubunda yüksek iken DOS IL-22 ve serum OPG seviyeleri P(-)Ps(-) grubunda düşüktü. Serum melatonin düzeyleri P(-)Ps(-) grubunda daha yüksek bulundu. Elde edilen bulgular, psoriazis periodontitise eşlik ettiğinde inflamasyon ve doku yıkımını artırabileceğini; bu etkiyi ise melatonin düzeylerini düşürüp IL-22, IL-23, RANKL ve OPG gibi belirteçleri yükselterek gerçekleştirebileceğini göstermektedir. Buna karşılık, psoriazisin tetiklediği bu inflamatuar süreçlerin aynı zamanda melatonin ve OPG gibi koruyucu mekanizmaların aktivasyonunu da uyarabileceği düşünülmektedir. Ancak periodontitis ve psoriazis arasındaki olası çift yönlü ilişkinin aydınlatılması için in-vitro, in-vivo ve longitudinal klinik tasarımlara sahip daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Periodontitis and psoriasis are chronic diseases in which both local and systemic inflammatory processes are involved. The pathogenesis of both diseases involves immune response dysregulation, oxidative stress, and imbalances in bone metabolism. While periodontitis leads to destruction of connective tissue and alveolar bone, psoriasis may exacerbate this process by triggering systemic inflammation. Cytokines such as IL-17, IL-22, and IL-23, along with oxidative stress markers like TOS, TAS, and melatonin, as well as bone metabolism-related factors such as RANKL, OPG, and RUNX2, play a significant role in this interaction. Our study aims to comparatively evaluate the effects of the presence of psoriasis on the inflammatory, oxidative, and bone metabolism processes of periodontitis, in terms of gingival crevicular fluid and serum levels. A total of 67 patients were included in our study, consisting of 11 P(+)Ps(+), 23 P(-)Ps(+), 11 P(+)Ps(-), and 22 P(-)Ps(-) individuals. Periodontal parameters such as probing depth (PD), clinical attachment level (CAL), plaque index (PI), gingival index (GI), and gingival bleeding time index (GBTI) were evaluated. The extent and severity of psoriasis were determined using the PASI score. Levels of IL-17, IL-22, IL-23, TOS, TAS, melatonin, RANKL, OPG, and RUNX2 in gingival crevicular fluid (GCF) and serum were assessed using the ELISA method. Furthermore, serum CRP levels were recorded. In periodontitis patients, clinical parameters such as PD, CAL, PI, GI, and GBTI were found to be elevated, and the presence of psoriasis was associated with even higher levels of these values. PASI scores were significantly higher in psoriasis patients with periodontitis. No significant differences were observed between groups regarding IL-17, TOS, TAS, and RUNX2 levels in both GCF and serum. IL-23 levels in GCF were elevated in the P(-)Ps(+) group, whereas serum IL-23 and RANKL and GCF OPG levels were unaffected by either disease. Serum IL-22 and GCF RANKL levels were highest in the P(+)Ps(-) group, while GCF IL-22 and serum OPG levels were lowest in the P(-)Ps(-) group. Serum melatonin levels were found to be highest in the P(-)Ps(-) group. The findings suggest that the coexistence of psoriasis may exacerbate inflammation and tissue destruction in periodontitis, possibly through the reduction of melatonin and the upregulation of IL-22, IL-23, RANKL, and OPG. Conversely, the inflammatory response induced by psoriasis may also activate protective mechanisms such as melatonin and OPG. Nevertheless, to elucidate the potential bidirectional association between periodontitis and psoriasis, further investigations employing in-vitro, in-vivo, and longitudinal clinical study designs are warranted.