Sille müze ve camilerindeki şamdanlar
Candelabra in the Sille museum and mosques
  1. Tez No: 969803
  2. Yazar: CELAL HAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇETİNASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
Özet
Sille Müze ve Camilerindeki Şamdanlar başlıklı yüksek lisans tezinde Sille Müzesi teşhirinde bulunan 51 şamdan ile Karataş, Orta, Çay ve Mormi camilerinde bulunan 53 adet olmak üzere toplam 104 şamdan ele alınmıştır. Çalışmada şamdanlar malzeme, teknik ve kompozisyon gibi açılardan değerlendirilmiştir. Giriş bölümünde konunun tanımı yapılmış, konuyla alakalı araştırmalara değinilmiş, tez içerisinde kullanılan metot ve düzen belirtildikten sonra maden sanatının gelişimi ve Sille coğrafyası hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmada ele alınan tüm şamdanlar maden sanatı ve teknikleri kapsamında ele alınmıştır. Yazım sürecinde ve araştırma boyunca Sille tarihi ve müzesine değinilmiş ve bölgede yaşayan insanların toplumsal yapısı aydınlatılmaya çalışılmıştır. Şamdanlar vakfiye kaydı, tanımı, envanter numarası, ölçüleri gibi başlıklar ile katalog haline getirilmiştir. Değerlendirme kısmında çalışmaya alınan şamdanlar malzeme ve teknik, form/biçim, süsleme, vakıf kayıtları ve tarihlendirmeden oluşan alt başlıklarda incelenmiştir. Sonuç kısmında şamdanlar hakkında ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir. Tez yazım aşamasında birçok kaynaktan yararlanılmış olup tez kaynakça kısmı ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The master's thesis titled 'Candlesticks in Sille Museum and Mosques' examines a total of 104 candlesticks, including 53 candlesticks on display at the Sille Museum and 51 candlesticks found in the Karataş, Orta, Çay, and Mormi mosques. The candlesticks were evaluated in terms of material, technique and composition. The introduction section defines the subject, refers to related research, describes the methods and structure used in the thesis, and provides information about the development of metal art and the geography of Sille. All candlesticks examined in the study were considered within the scope of metalwork art and techniques. Throughout the writing process and research, reference was made to the history and museum of Sille, and an effort was made to shed light on the social structure of the people living in the region. The candlesticks were catalogued under headings such as waqf registration, description, inventory number, and dimensions. In the evaluation section, the candlesticks included in the study were examined under subheadings consisting of material and technique, form/shape, decoration, endowment records, and dating. The results obtained about the candlesticks are presented in the conclusion section. Many sources were used in the thesis writing process, and the thesis is supported by a bibliography.