Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin sayı duyusu düzeyleri
Number sense levels of 8th grade middle school students
  1. Tez No: 969802
  2. Yazar: ZEYNEP ALAŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin farklı sayı guruplarına göre sayı duyusu düzeylerinin ve farklı sayı grupları arasındaki ilişki düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırma nicel yöntemin tarama deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini İç Anadolu Bölgesinde bulunan 10 adet devlet ortaokulunda 2024-2025 eğitim öğretim yılında aktif olarak öğrenimine devam eden 460 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri pilot çalışması yapılarak son hali verilen ve araştırmacı tarafından geliştirilen 15 maddelik aşamalı sayı duyusu ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri altı haftalık zaman zarfından elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizleri istatistiksel yöntemlerle elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre sayı duyusu yüksek olarak bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları doğal sayılar sayı duyusu, kesirler-ondalık gösterim-yüzde ifadeler sayı duyusu ve üslü-köklü sayılar sayı duyusu aralarında güçlü bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Buna göre öğrencilerin çözüm sürecinde kullandıkları stratejilerin çeşitlendirilmesi ve özellikle doğal sayılar, üslü–köklü ifadeler ve kesir–ondalık–yüzde gösterim konularında karşılaştıkları kavram yanılgılarının belirlenerek giderilmesine yönelik hedefli öğretim çalışmaları yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the number sense levels of 8th-grade middle school students according to different number groups and the relationship between them. The research was conducted using a quantitative survey design. The study sample consisted of 460 students actively attending 10 public middle schools in the Central Anatolia Region during the 2024-2025 academic year. Data were collected using a 15-item four tier number sense test developed by the researcher after a pilot study. Data were collected over a six-week period, and were analyzed using quantitative methods. Findings indicated that students' number sense levels were relatively high. The results of the study indicate a strong relationship between natural numbers number sense, fractions-decimals-percentage number sense, and exponential-radical number number sense. Accordingly, it can be recommended that the strategies used by students in the solution process be diversified and targeted teaching activities be carried out to identify and eliminate the misconceptions that they encounter, especially in natural numbers, exponential and radical expressions, and fraction, decimal, and percentage representation.