Meningiomlarda aquaporin-4 ekspresyon düzeyleri ile LINC00461/miR320a/miR216a ifadelerinin ilişkilendirilmesi
Association of Aquaporin-4 expression levels with LINC00461/miR320a/miR216a expressions in meningiomas
- Tez No: 969823
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
KESKİN H. Ö. , Meningiomlarda Aquaporin-4 Ekspresyon Düzeyleri İle LINC00461/miR320a/miR216a İfadelerinin İlişkilendirilmesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi, Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2025 Bu çalışmada meningioma nedeniyle opere edilen hastalardan alınan örnekler ile neoplazisi olmayan hastalardan alınan sağlıklı dura dokularından alınan örneklerdeki Aquaporin-4 proteinlerinin ve bunların düzenlenmesinde rol oynadığını düşündüğümüz genetik materyalin karşılaştırılması amaçlanmıştır. ESOGÜ Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniğinde opere edilen 65 hastadan alınan örnekler ile olgu grupları oluşturulmuş, ESOGÜ Nöroloji kliniğinde serebrovasküler olay sebebi ile takip edilip dekompresif kraniektomi uygulanan hastalardan elde edilen dura örnekleri ile kontrol grubu oluşturulmuştur. miR320a, miR216a, LINC00461, AQP4 ekspresyon düzeyleri ve AQP4 immunohistokimyasal sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmamızda farklı farklı derecelerdeki meningiomlar arasında ekspresyon farkları gözlenmiş olup özellikle miR216a-AQP4 yolağında anlamlı ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
KESKİN H. Ö. , Association of Aquaporin-4 Expression Levels with LINC00461/miR-320a/miR-216a Expressions in Meningiomas, Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine Department of Neurosurgery, Medical Specialization Thesis, Eskişehir, 2025 In this study, it was aimed to compare Aquaporin-4 (AQP4) protein levels and the genetic material thought to play a role in their regulation between samples obtained from patients operated for meningioma and healthy dura mater tissues collected from individuals without neoplasia. Case groups were formed using samples obtained from 65 patients who underwent surgery at the Department of Neurosurgery, ESOGÜ. The control group was composed of dura samples collected from patients monitored for cerebrovascular events and who underwent decompressive craniectomy at the Department of Neurology, ESOGÜ. Expression levels of miR-320a, miR-216a, LINC00461, and AQP4, as well as immunohistochemical results for AQP4, were evaluated. In our study, expression differences were observed among meningiomas of varying grades, with a statistically significant association particularly identified in the miR-216a–AQP4 pathway.