Tam ark implant üstü sabit protez ve implant üstü tam protez kullanılan hastalarda protez tipinin beslenme, disfaji ve kas gücüne etkisi
The effect of prosthesis type on nutrition, dysphagia, andmuscle strength in patients with full-arch implant-supportedfixed prostheses and implant-supported complete denture
- Tez No: 969824
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM KILIÇ, DOÇ. DR. İKBAL LEBLEBİCİOĞLU KURTULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Tam dişsizlik, yaşlı bireylerde beslenme bozuklukları, yutma güçlüğü ve fiziksel işlevsellikte azalma gibi çok yönlü sorunlara yol açabilen yaygın bir durumdur. Bu bağlamda, tam ark implant destekli sabit ve hareketli protezlerin bu parametreler üzerindeki etkisini karşılaştırmalı olarak değerlendirmek, klinik uygulamalar açısından önemli bilgiler sunmaktadır. Bu çalışma, farklı tam ark implant üstü protez tiplerinin – sabit ve hareketli – bireylerin beslenme durumu, yutma fonksiyonu (disfaji), kas gücü (el kavrama gücü – HGS) ve beden kitle indeksi (BKİ) üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya toplam 30 birey dâhil edilmiş; bu bireyler geleneksel tam protez (GTP) kullanan kontrol grubu, implant destekli hareketli protez grubu (İHPG) ve implant destekli sabit protez grubu (İSPG) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Beslenme durumu Mini Nutritional Assessment – Short Form (MNA-SF) ile, yutma fonksiyonu EAT-10 anketi ile, kas gücü dijital dinamometre ile ölçülen el kavrama gücü (HGS) ile ve beden kitle indeksi (BKİ) ise standart antropometrik ölçümlerle değerlendirilmiştir. Ölçümler protez öncesinde ve uygulamadan üç ay sonra olmak üzere iki farklı zamanda gerçekleştirilmiştir. Bulgular, her üç grup için MNA-SF ve EAT-10 skorlarında matematiksel değişiklikler gözlenmesine rağmen, bu değişimlerin istatistiksel olarak anlamlı olmadığını ortaya koymuştur. El kavrama gücü ve BKİ değerlerinde de protez tipine göre anlamlı bir fark saptanmamıştır. Bu durum, kullanılan protez tipinin beslenme durumu, yutma fonksiyonu ve fiziksel performans üzerinde sınırlı etkisi olduğunu düşündürmektedir. Literatürde benzer şekilde, implant destekli protezlerin mevcut fonksiyonları koruyabildiği; ancak beslenme durumunu anlamlı ölçüde iyileştirmediği yönünde bulgular mevcuttur. Sonuç olarak, bu çalışma, tam ark implant üstü sabit ve hareketli protezlerin; yaşlı bireylerde malnütrisyon, disfaji ve kas gücü gibi çok boyutlu sağlık parametreleri üzerindeki etkilerinin sınırlı olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, bireysel gereksinimlerin belirlenmesinde yalnızca protez tipine odaklanmanın yeterli olmadığını, multidisipliner bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Ayrıca, beslenme durumunun değerlendirilmesinde yalnızca BKİ yerine MNA-SF gibi kapsamlı ve klinik geçerliliği kanıtlanmış ölçeklerin kullanılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Complete edentulism is a common condition among older adults, often leading to multifaceted problems such as nutritional deficiencies, dysphagia, and reduced physical functionality. In this context, comparing the effects of full-arch implant-supported fixed and removable prostheses on these parameters provides clinically valuable insights. This study aimed to comparatively evaluate the effects of different types of full-arch implant-supported prostheses—fixed and removable—on nutritional status, swallowing function (dysphagia), muscle strength (handgrip strength – HGS), and body mass index (BMI). A total of 30 participants were included in the study and divided into three groups: a control group using conventional complete dentures (CCD), an implant-supported removable denture group (ISRDG), and an implant-supported fixed prosthesis group (ISFPG). Nutritional status was assessed using the Mini Nutritional Assessment – Short Form (MNA-SF), swallowing function via the EAT-10 questionnaire, muscle strength using digital dynamometer-based handgrip strength (HGS), and BMI through standard anthropometric measurements. Evaluations were conducted at baseline and three months after prosthetic application. The findings indicated that although mathematical changes were observed in MNA-SF and EAT-10 scores across all groups, these changes were not statistically significant. Similarly, no significant differences were found in HGS and BMI values among the groups based on prosthesis type. These results suggest that the type of prosthesis used has a limited effect on nutritional status, swallowing function, and physical performance. Consistent with previous literature, implant-supported prostheses appear to maintain existing functions rather than significantly improving nutritional parameters. In conclusion, this study revealed that full-arch implant-supported fixed and removable prostheses have limited impact on multidimensional health parameters such as malnutrition, dysphagia, and muscle strength in elderly individuals. The findings emphasize that focusing solely on prosthesis type is insufficient in addressing individual needs and that a multidisciplinary approach is necessary. Additionally, the study highlights the importance of using comprehensive and clinically validated tools like the MNA-SF instead of relying solely on BMI in the assessment of nutritional status.