Hazır giyim endüstrisinde yavaş moda kavramı ve ileri dönüşüm uygulamaları üzerinden öneriler
The concept of slow fashion in the ready-to-wear industry and recommendations based on upcycling practices
- Tez No: 969834
- Danışmanlar: DOÇ. IRMAK BAYBURTLU ÇETİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Giyim Endüstrisi, Fine Arts, Clothing Industry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya ekonomisinin hızla gelişmesi, nüfus artışı, teknolojik gelişmeler gibi nedenler kaynakların bilinçsiz tüketilmesine yol açmaktadır. Hazır giyim ve moda endüstrisi de mevcut kaynakların düşünülmeden tüketildiği alanların başında gelmektedir. Özellikle bir süredir hayatımızda olan hızlı moda anlayışı ile kaynakların hızla tüketilmesi atık miktarını üst seviyelere çıkarmaktadır. Sanayi Devriminden sonra hızla yaygınlaşan hızlı moda anlayışına karşı çevreci bir yaklaşım olan sürdürebilir moda hareketi tüketim hızını azaltarak ürünün değerini arttırmayı hedeflemektedir. Sürdürülebilirlik anlayışının paralelinde gelişen yavaş moda hareketi ise giysi ile kullanıcı arasındaki bağı kuvvetlendirmeyi, aşırı tüketimi yavaşlatmayı, çevreye ve doğaya saygılı üretim ve tüketim yapmayı hedeflemektedir. Yavaş moda anlayışı paralelinde ürün yaşam döngüsü uzatmak için yeniden kullanım, geri dönüşüm, ileri dönüşüm gibi yöntemler son dönemde önem kazanmaktadır. Çalışmada öncelikle kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda kitaplar, dergiler, makaleler, tezler, internet siteleri taranmış, kaynaklardaki yazılı bilgilerden ve görsellerden yararlanılmıştır. Çalışma kapsamında yavaş moda ve sürdürülebilirlik ilkeleri ile üretim yapan markalar araştırılmış, markalara ait ürünler malzeme, yöntem, işlevsellik, ticaret yaklaşımı, ambalaj gibi açılardan yavaş moda, sürdürülebilirlik ve ileri dönüşüm kapsamında incelemiştir. Çalışmanın son bölümünde atık değerlendirme ve ürün yaşam döngüsünü daha uzun kılmak amacıyla ileri dönüşüm teknikleri ile çeşitli uygulamalar yapılmıştır. Markalara ait incelemelerin ve yapılan uygulamaların hazır giyim endüstrisinde çalışan tasarımcılara bilgi ve fikir vermek, yavaş moda ve ileri dönüşümün hayata geçirilebilir olduğunu göstermek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of the world economy, population growth and technological developments lead to unconscious consumption of resources. Ready-to-wear and fashion industry is one of the areas where existing resources are consumed without thinking. Especially with the fast fashion concept that has been in our lives for a while, the rapid consumption of resources increases the amount of waste to high levels. The sustainable fashion movement, which is an environmentalist approach against the fast fashion understanding that has become widespread after the Industrial Revolution, aims to increase the value of the product by reducing the speed of consumption. The slow fashion movement, which develops in parallel with the understanding of sustainability, aims to strengthen the bond between the garment and the user, to slow down excessive consumption, and to make production and consumption respectful to the environment and nature. In parallel with the slow fashion concept, methods such as reuse, recycling and upcycling have recently gained importance in order to extend the product life cycle. Firstly, the literature review method was used in the study. In this context, books, journals, articles, theses, theses, internet sites were scanned and written information and visuals in the sources were utilised. Within the scope of the study, brands that produce with the principles of slow fashion and sustainability were investigated, and the products of the brands were examined within the scope of slow fashion, sustainability and upcycling in terms of material, method, functionality, trade approach, packaging. In the last part of the study, various applications were made with upcycling techniques in order to make waste utilisation and product life cycle longer. It is aimed to give information and ideas to the designers working in the ready-to-wear industry and to show that slow fashion and upcycling can be realised.