Dental implantların farklı kemik defekt koşullarında primerstabilitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of primary stability of dental implants under different bone defect conditions
  1. Tez No: 969837
  2. Yazar: ANAR BABAYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BURAK KUTLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Babayev A. Dental implantların farklı kemik defekt koşullarında primer stabilitelerinin değerlendirilmesi. Hacettepe üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Periodontoloji Ana Bilim Dalı, Uzmanlık tezi,Ankara, 2025 Dental implantlar, protetik rehabilitasyonu desteklemek amacıyla uzun yıllardır güvenilir ve öngörülebilir bir tedavi seçeneği olarak kabul görmektedir. İmplant tedavisinin başarısını belirleyen en önemli faktörlerden biri, implant ve çevre kemik arasında yeterli düzeyde osseointegrasyon sağlanmasıdır. Literatürde, başarılı bir osseointegrasyonun elde edilebilmesi için primer stabilitenin kritik bir öneme sahip olduğu vurgulanmaktadır. Primer stabilitenin sağlanmasının ardından zamanla kemik dokusunun yeniden yapılanması ile birlikte sekonder stabilite oluşur. Günümüzde, implant stabilitesindeki bu değişimi izlemek amacıyla en sık kullanılan, invaziv olmayan yöntemlerden biri rezonans frekans analizi (RFA) tekniğidir. Bu çalışmamızın amacı defektli çekim soketlerinde immediate uygulamayı takiben primer stabiliteyi farklı radyofrekans analiz cihazları ile ex in- vitro olarak karşılaştırmalı değerlendirilmesidir. Elde edilen veriler ışığında defekt derinliğinin primer stabiliteye etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada 20 adet taze sığır tibiasının proksimal 1/3 lük, tam kortikal kemikten oluşan kısmına toplam 100 adet implant yerleştirilmiştir. İmplantlar 5 gruba ayrılmıştır. Birinci grupta boyun frezi uygulanmadan rutin cerrahi prosedür uygulanarak yerleştirilmiş (BF-), ikinci grupta rutin cerrahi prosedüre ek boyun frezi uygulanarak yerleştirilmiş (BF+), üçüncü grupta 3 mm bukkal defekt oluşturularak yerleştirilmiş, dördüncü grupta 6 mm bukkla defekt oluşturularak yerleştirilmiş ve beşinci gruptada 9mm derinlikte bukkal defekte sahip kemiğe yerleştirilmiştir. Her grupta 20 implant mevcut olup, primer stabiliteler 2 farklı RFA cihazı (Osstell®, Penguen®) ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler ile boyun frezi uygulanmasının primer stabilitenin azalmasına neden olmadığı görülmüş olup, apikal bölgedeki kemik- implant temasının yeterli primer stabiliteye ulaştığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda 3 ve 6 mm bukkal defekte sahip implantların 60 ISQ üzerinde primer stabiliteye ulaştığı ve sonuç olarak immediate protez yüklemesine uygun olduğu görülmüştür. En derin (9 mm) bukkal defekte sahip implantlarda yapılan ölçümlerde ise ISQ değerinin 50≥ altında olduğu gözlemlenirken diğer gruplardan istatiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu tespit edilmiştir. İki farklı RFA cihazının karşılaştırılması zamanı ilk 4 grupta birine benzer olmakla beraber 9 mm bukkal defekte sahip implantlarda istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. Yerleştirme torkların primer stabiliteye korele olarak yükseldiği görülmüş olup, BF (-), BF (+), 3mm ve 6 mm bukkal defekte sahip implantların 50 N/cm tork ve üzerinde değerler tespit edilmiştir. 9 mm bukkal defekte sahip implantların ise 35 N/cm altında yerleştirme torku değerine ulaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Babayev A. Evaluation of Primary Stability of Dental Implants Under Different Bone Defect Conditions. Hacettepe University, Faculty of Dentistry, Department of Periodontology, Specialty Thesis, Ankara, 2025. Dental implants have long been recognized as a reliable and predictable treatment option to support prosthetic rehabilitation. One of the most critical factors determining the success of implant therapy is the achievement of sufficient osseointegration between the implant and the surrounding bone. The literature emphasizes that primary stability is crucial for achieving successful osseointegration. Following the attainment of primary stability, secondary stability develops over time through the remodeling of bone tissue. Today, one of the most commonly used non-invasive methods to measure implant stability is resonance frequency analysis (RFA). The aim of this study was to evaluate and compare the primary stability of dental implants placed in defective extraction sockets using different RFA devices in an ex vivo experimental setup. This evaluation aimed to determine the affect of buccal defect depth on primary stability of dental implants whıch placed immediately after tooth extraction. In this study, a total of 100 implants were placed in the proximal one-third portion of 20 fresh bovine tibiae, composed entirely of cortical bone. The implants were divided into five groups: implants placed without a cervical drill (CD-), implants placed with a cervical drill (CD+), and implants placed in sockets with 3 mm, 6 mm, and 9 mm buccal defects. Each group included 20 implants, and primary stability was measured using two different RFA devices (Osstell® and Penguin®). It was observed that the use of a collar drill did not decrease primary stability, and sufficient primary stability was achieved through apical bone- to-implant contact. Furthermore, implants placed in sites with 3 mm and 6 mm buccal defects demonstrated ISQ values above 60, indicating that they were suitable for immediate prosthetic loading. In contrast, implants placed in 9 mm buccal defects exhibited an average ISQ of approximately 50, which was significantly lower compared to other groups. When comparing the two RFA devices, consistent ISQ values were observed in the first four groups, whereas a statistically significant difference was found in the group with 9 mm buccal defects. Insertion torque values were found to correlate with primary stability. Implants in the CD (–), CD (+), and 3 mm and 6 mm buccal defect groups reached torque values of 50 N/cm or higher. However, implants in the 9 mm buccal defect group demonstrated insertion torque values below 35 N/cm.