Küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastaların yeni nesil dizileme(NGS) yöntemi ile elde edilen moleküler sonuçlarının prognostik ve prediktif yönden kapsamlı değerlendirilmesi ve RICTOR gen mutasyon durumunun ilişkilendirilmesi
Comprehensive evaluation of molecular results obtained by next-generation sequencing (NGS) in patients with non-small cell lung cancer in terms of prognostic and predictive significance, and the association with RICTOR gene mutation status
- Tez No: 969836
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR TANRIVERDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) içerisinde yer alan akciğer adenokarsinomları, moleküler heterojenitesi ve genetik mutasyonlara duyarlı tedavi seçenekleri ile dikkat çekmektedir. Özellikle EGFR ve RICTOR gibi mutasyonların sağkalım üzerindeki etkisi henüz yeterince aydınlatılamamıştır. Bu çalışmanın amacı, metastatik akciğer adenokarsinomu tanılı hastalarda kapsamlı yeni nesil dizileme (NGS) verilerinin incelenmesi, EGFR ve RICTOR mutasyonlarının sıklığının ve sağkalım üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Bu retrospektif, tek merkezli gözlemsel çalışmaya, 2018–2023 yılları arasında tanı almış ve metastatik evrede bulunan 137 hasta dahil edildi. Moleküler, klinik ve sağkalım verileri analiz edildi. Sağkalım analizleri Kaplan-Meier yöntemiyle; prognostik faktörler Cox regresyon analizleri ile değerlendirildi. Hastaların %27'sinde EGFR, %15'inde RICTOR, %31'inde KRAS ve %35'inde TP53 mutasyonu saptandı. Median genel sağkalım 18 aydı. EGFR mutant hastalarda sağkalım 22 ay ile anlamlı şekilde daha uzundu (p<0,001), özellikle ekzon 21 mutasyonları en iyi sağkalıma sahipti (30 ay). RICTOR mutasyonu olan hastalarda median sağkalım 11 aya düşmekteydi (p<0,001). RICTOR mutasyonu, hem EGFR mutant hem de mutant olmayan hastalarda bağımsız kötü prognostik faktör olarak belirlendi. EGFR ve RICTOR mutasyonlarının birlikte görüldüğü alt grupta sağkalım süresi yalnızca 11 ay olarak saptandı (HR: 3,37; p<0,001). EGFR mutasyonları, özellikle yaygın ekzon 21 değişiklikleri, sağkalımı olumlu etkilerken; RICTOR mutasyonu, bağımsız olarak olumsuz prognoz belirleyicisi olarak öne çıkmaktadır. EGFR ve RICTOR mutasyonlarının birlikte değerlendirilmesi, tedavi stratejilerinin bireyselleştirilmesinde yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Lung adenocarcinoma, a subtype of non-small cell lung cancer (NSCLC), exhibits significant molecular heterogeneity. The prognostic value of mutations such as EGFR and RICTOR remains to be fully clarified in the era of precision oncology. To evaluate the frequency and prognostic impact of EGFR and RICTOR mutations in patients diagnosed with metastatic lung adenocarcinoma using comprehensive next-generation sequencing (NGS) data. This retrospective, single-center observational study included 137 patients diagnosed between 2018 and 2023 at the metastatic stage. Molecular, clinical, and survival data were analyzed. Overall survival (OS) was assessed using Kaplan-Meier analysis, and prognostic factors were determined via univariate and multivariate Cox regression. EGFR mutations were found in 27%, RICTOR in 15%, KRAS in 31%, and TP53 in 35% of patients. Median OS was 18 months. EGFR-mutant patients had significantly longer survival (22 months, p<0.001), with exon 21 mutations associated with the best outcomes (30 months). RICTOR mutation was associated with worse prognosis (median OS: 11 months, p<0.001) and remained an independent negative prognostic factor even in multivariate analysis. The subgroup with both EGFR and RICTOR mutations had the poorest survival (11 months; HR: 3.37, p<0.001). While EGFR mutations—especially common exon 21 variants—are linked with improved survival, the presence of RICTOR mutations predicts poorer outcomes. The combined evaluation of EGFR and RICTOR mutational status may provide valuable guidance for personalized treatment strategies in metastatic lung adenocarcinoma.