Futbolcularda fransız kontrast antrenmanın seçili performans parametreleri ve izokinetik kas kuvveti üzerine etkisi
Effect of french contrast training on selected performance parameters and isokinetic muscle strength in football players
- Tez No: 969838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki hafta süre ile uygulanan Fransız kontrast antrenman yönteminin amatör düzeyde futbol oynayan erkek sporcuların seçilmiş fiziksel ve teknik performans parametreleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu doğrultuda çalışmaya 18-24 yaş aralığında 33 erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Futbolcular tesadüfi yöntemle Fransız kontrast antrenman grubu (n:11), geleneksel kuvvet antrenmanı grubu (n:12) ve kontrol grubu (n:10) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Katılımcıların sürat, anaerobik kapasite, toplu ve topsuz çeviklik, futbola özgü dikey sıçrama ve izokinetik kas kuvveti ölçümleri ön, ara ve son test şeklinde gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analizler Bayesçi yaklaşımlarla gerçekleştirilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıkları değerlendirmek amacıyla Bayesçi One-Way ANOVA analizi uygulanmıştır. Grup içi zaman etkisini değerlendirmek amacıyla Bayesçi eşleştirilmiş örneklem t-testleri uygulanmıştır. Ölçümlerin güvenirliğini değerlendirmek amacıyla iki yönlü karışık etki modeli kullanılarak sınıf içi korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Tüm istatistiksel işlemler JASP yazılımı (sürüm 0.19.1.0, Amsterdam, Hollanda) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, elde edilen bulgular, sürat ve izokinetik kas kuvveti performansı açısından Fransız kontrast antrenmanının belirli alt parametrelerde olumlu etkiler gösterebildiğini, çeviklik ve anaerobik performans üzerinde ise literatürle sınırlı düzeyde örtüşen, daha çok sinirsel adaptasyon kaynaklı gelişmelere işaret eden sonuçların elde edildiğini ortaya koymuştur. Futbola özgü dikey sıçrama performansı açısından ise antrenman süresinin kısa oluşu ve test-antrenman yapısı arasındaki uyumsuzluk nedeniyle beklenen gelişmeler sağlanamamıştır. Genel olarak, iki haftalık müdahale süresinin nöromüsküler düzeyde bazı hızlı adaptasyonları mümkün kılsa da, karmaşık motor becerilerde anlamlı ve kalıcı gelişim sağlayabilmek için antrenman süresinin uzatılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of the French contrast training method applied for two weeks on selected physical and technical performance parameters of male amateur football players. In this regard, 33 male football players between the ages of 18-24 participated voluntarily in the study. Football players were randomly divided into three groups: French contrast training group (n: 11), traditional strength training group (n: 12) and control group (n: 10). Participants' speed, anaerobic capacity, agility with and without the ball, football-specific vertical jump and isokinetic muscle strength measurements were performed as pre-, interim and post-tests. Statistical analyses were performed using Bayesian approaches. Bayesian One-Way ANOVA was used to assess differences between groups. Bayesian paired sample t-tests were applied to evaluate the within-group time effect. In order to evaluate the reliability of the measurements, the intraclass correlation coefficient was calculated using a two-way mixed effects model. All statistical procedures were performed using JASP software (version 0.19.1.0, Amsterdam, The Netherlands). In conclusion, the findings revealed that French contrast training can have positive effects on certain sub-parameters in terms of speed and isokinetic muscle strength performance, while the results on agility and anaerobic performance overlap with the literature to a limited extent, indicating improvements due to neural adaptation. In terms of football-specific vertical jump performance, the expected improvements were not achieved due to the short training duration and the incompatibility between the test-training structure. In general, it was concluded that although the two-week intervention period enabled some rapid adaptations at the neuromuscular level, the training period needed to be extended to achieve significant and lasting improvement in complex motor skills.