Türkiye sahra-altı Afrika ülkeleri arasındaki ekonomikişbirliği diplomasi ve geleceğe dönük perspektifyüksek
Diplomacy of economic cooperation between Turkey and sub-saharan African countries and future perspectives
  1. Tez No: 969850
  2. Yazar: FATMA BABACAN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK YERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye ile Sahra Altı Afrika ülkeleri arasında giderek derinleşen ekonomik işbirliği ilişkilerini çok boyutlu bir bakış açısıyla ele almaktadır. Bu ilişkilerin tarihsel gelişimini, mevcut durumunu ve geleceğe dönük potansiyelini diplomasi ekseninde değerlendirmektedir. 2000'li yıllardan itibaren dış politikasında Afrika'ya yönelen Türkiye, özellikle 2005 yılında“Afrika Yılı”ilan edilmesinin ardından kıta ile siyasi, kültürel ve ekonomik alanda günümüze kadar önemli atılımlar gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda Türkiye, Sahra Altı Afrika ülkeleriyle ticaret hacmini artırmıştır. Çalışma, Türkiye'nin Sahra Altı Afrika bölgesindeki ekonomik etkinliğini dört temel boyutta incelemektedir: dış ticaret ilişkileri, doğrudan yabancı yatırımlar, kalkınma yardımları ve kamu diplomasisi araçları. Özellikle altyapı yatırımları, tarım, enerji ve inşaat gibi sektörlerde Türk özel sektörünün faaliyetleri analiz edilmiştir. Aynı zamanda Türkiye'nin bu işbirliğini güçlendirmek amacıyla yürüttüğü diplomatik girişimler, üst düzey ziyaretler, büyükelçilik açılımları ve çok taraflı platformlardaki işbirliği stratejileri değerlendirilmektedir. Sonuç olarak tez, Türkiye ile Sahra Altı Afrika ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğinin geleceğinde; sürdürülebilirlik, yerel ihtiyaçlara duyarlılık, karşılıklı güvene dayalı diplomatik ilişkiler ve bölgesel entegrasyon stratejilerinin belirleyici olacağı sonucuna varmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin, ekonomik diplomasisini yalnızca ekonomik kazanç odaklı değil, insani kalkınma temelli bir perspektifle yürütmesinin kıta ile uzun vadeli stratejik ortaklıklar kurması açısından kritik öneme sahip olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the deepening economic cooperation relations between Turkey and Sub-Saharan African countries from a multidimensional perspective. It evaluates the historical development, current status and future potential of these relations in terms of diplomacy. Turkey, which has turned to Africa in its foreign policy since the 2000s, has made significant strides in the political, cultural and economic fields with the continent, especially after the declaration of the“Year of Africa”in 2005. In this context, Turkey has increased its trade volume with Sub-Saharan African countries. The study examines Turkey's economic activity in the Sub-Saharan African region in four basic dimensions: foreign trade relations, direct foreign investments, development aid and public diplomacy tools. The activities of the Turkish private sector in sectors such as infrastructure investments, agriculture, energy and construction are analyzed. At the same time, Türkiye's diplomatic initiatives, high-level visits, embassy openings and cooperation strategies on multilateral platforms to strengthen this cooperation are evaluated. As a result, the thesis aims to evaluate the following for the future of economic cooperation between Turkey and Sub-Saharan African countries: It concludes that sustainability, sensitivity to local needs, diplomatic relations based on mutual trust and regional integration strategies will be decisive. It is also emphasized that it is of critical importance for Turkey to conduct its economic diplomacy not only with an economic gain focus but also with a human development-based perspective in order to establish long-term strategic partnerships with the continent.