Ege Bölgesinde yetiştirilen sparus aurata (çipura)türlerinde lenfokistis hastalığının moleküler yöntemlerle araştırılması
Investigation of lymphocystis disease in Sparus aurata (sea bream) species grown in Aegean Region with molecular methods
- Tez No: 969855
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Virolojisi Bilim Dalı
Özet
Sparidae familyasının bir üyesi olan çipura (Sparus aurata), doğal olarak Akdeniz bölgesinde ve Britanya Adaları'ndan Güney Senegal'e kadar olan bölgede bulunur. Türkiye, Yunanistan ve İspanya, Akdeniz'deki çipura üretiminin %70'inden fazlasını oluşturan başlıca ülkelerdir. Lenfokistis hastalığı (LCD), Güney Atlantik ve Akdeniz bölgelerindeki çipura çiftliklerinde en sık bildirilen viral infeksiyondur. LCD, balıkların bağ dokusunda fibroblastik hücrelerin hipertrofisine neden olan, dermiste ve bazen iç organlarda beyazımsı, kırmızımsı veya gri renkli hipertrofik fibroblastik hücre nodüllerinin oluşmasıyla karakterize, kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır. Lenfokist veya lenfokistis hücreleri olarak adlandırılan bu hipertrofik hücreler genellikle deride ve yüzgeçlerde görülür, ancak bazı iç organlarda da (mide, dalak, karaciğer, böbrek ve kalp) tanımlanmıştır. Çipurada, LCD ile ilişkili lezyonlar yalnızca etkilenen balıkların derisinde ve yüzgeçlerinde gözlemlenmiş ve genellikle su sıcaklığına bağlı olarak 20-45 gün sonra kaybolduğu rapor edilmiştir. Bu çalışmada Türkiye'nin kültür balıkçılığının dolayısı ile çipura (Sparus aurata) üreticiliğinin yoğunlaştığı Muğla, Aydın ve İzmir illerindeki balık çiftliklerinden elde edilen klinik semptom gösteren ve subklinik vaka şüphesi olan örneklerde LCD virusu moleküler yöntemlerle araştırılmıştır. Bahsedilen 3 ildeki 6 kültür balıkçılığı işletmesinden 2 ayrı sezonda elde edilen toplam 298 numune soğuk zincirde İÜC (İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa) Veteriner Fakültesi Viroloji laboratuvarına ulaştırılmış, DNA ekstraksiyonlarını takiben PCR, sekans analizleri ve filogenetik incelemeleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular lenfokistis hastalığının ülkemizde çipura yetiştiriciliğinin yapıldığı Muğla, Aydın ve İzmir İllerindeki çiftliklerde yoğun olarak gözlemlendiği ve ekonomik kayıplara yol açabileceğini göstermiştir. Balıkların LCDV yönünden gerçek zamanlı PCR ile taranması, özellikle deri lezyonu olmayan ama kontamine sulardaki subklinik infeksiyonu ortaya koymuştur. PCR ve sonrasındaki dizileme çalışmaları ile virusun sahadaki suşları belirlenmiştir. Bu bulgular daha sonraki aşı hazırlama stratejilerine veri girişi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The sea bream (Sparus aurata), a member of the Sparidae family, is naturally found in the Mediterranean region from the British Isles to southern Senegal. Türkiye, Greece and Spain are the main producers, accounting for more than 70% of the sea bream production in the Mediterranean. Lymphocystis disease (LCD) is the most frequently reported viral infection in sea bream farms in the South Atlantic and Mediterranean regions. LCD is a self-limiting disease that causes hypertrophy of fibroblastic cells in the connective tissue of fish and is characterized by the formation of whitish, reddish or gray hypertrophic fibroblastic cell nodules in the dermis and sometimes in the internal organs. These hypertrophic cells, called lymphocysts or lymphocystis cells, are usually seen in the skin and fins, but have also been described in several internal organs (such as stomach, spleen, liver, kidney and heart). In sea bream, LCD-related lesions were observed only on the skin and fins of affected fish and usually disappear after 20-45 days depending on water temperature. In this thesis study, LCVD was investigated by molecular methods on samples showing clinical symptoms and suspected subclinical cases obtained from fish farms in Muğla, Aydın and İzmir provinces where sea bream (Sparus aurata) production is concentrated in Türkiye. A total of 298 samples obtained from 6 aquaculture enterprises in the mentioned 3 provinces in 2 different seasons were delivered to IUC (İstanbul Universit-Cerrahpaşa) Veterinary Faculty, Virology Laboratory in cold chain, and DNA extractions were followed by PCR, sequence analyses and phylogenetic studies. The findings obtained showed that lymphocystis disease is frequently observed in farms in Muğla, Aydın and İzmir provinces where sea bream farming is carried out in our country and that it can cause economic losses. Screening of fish for LCDV by real-time PCR has revealed subclinical infection, particularly in contaminated waters without skin lesions. Conventional PCR has helped to sequence the virus to identify circulating strains of the virus. This will provide input into vaccine preparation and vaccination strategies.