Millî kütüphane 06 mil yz a 1526 numarada kayıtlı destân mecmûʻası (inceleme-metin-mestap'a göre tasnifi)
Registered in the national library 06 mil yz a 1526 destân mecmûʻasi (Review-text- classification according to MESTAP)
- Tez No: 969856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmımızı teşkil eden şiir mecmû'ası, Millî Kütüphane Yazma Eserler Koleksiyonu 06 Mil Yz A 1526 numarada“Destân Mecmû'ası”ismiyle kayıtlıdır. Tek mücellette yer alan mecmû'a 240 varaktan ve 4 risaleden oluşmaktadır. Mecmû'anın 1b-119a varaklarında çoğunluğu oluşturan âşık tarzı destanların yanı sıra 06 Mil Yz A 1526/2 numarada Zenân-nâme, 06 Mil Yz A 1526/3 numarada Rakkâs-nâme, 06 Mil Yz A 1526/4 numarada Defter-i 'Aşk adıyla kayıtlı olmak üzere Enderûnlu Fâzıl'a ait 3 mesnevi bulunmaktadır. Toplumun yapıtaşlarını ihtiva eden tarihî (Tosun Ahmed Paşa'nın icraatları, Vahhâbi sorunu, Sivastopol harbi vs.), coğrafî (İstanbul'un semtleri vs.), dinî (Hz. İsmail kıssası vs.), sosyal ilişkiler (anne-kız ilişkileri, borçlu-alacaklı meseleleri, cinsel bahisler vs.), yemek (Türk mutfağı vs.) gibi çeşitli konular üzerine şiirler içermektedir. Halk edebiyatı ile klâsik Türk edebiyatına ait birçok şiir türünü barındırmasıyla Türk edebiyatına geniş ve bütüncül bir pencereden bakabilme fırsatı veren Destân Mecmû'ası, Nef'î'ye ait bir hicviyyenin yeni beyitlerinin mevcudiyetiyle de ayrıca önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The poetry mecmû'ası, which constitutes our study, is registered in the National Library Manuscript Works Collection 06 Mil Yz A 1526 with the name 'Destân Mecmû'ası'. The mecmû'a, which is in the form of a single book, is composed of 240 leaves and 4 treatises. In addition to the minstrel-style epics, which constitute the majority, in the 1b-119a varays of the Mecmû'an, there are 3 masnavibelonging to Enderûnlu Fâzıl, registered under the name Zenân-nâme in 06 Mil Yz A 1526/2, Rakkâs-nâme in 06 Mil Yz A 1526/3, and Defter-i 'Aşk in 06 Mil Yz A 1526/4. It contains poems on various topics such as historical (Tosun Ahmed Pasha's actions, Wahhabi problem, Sevastopol war, etc.), geographical (districts of Istanbul, etc.), religious (the parable of Hz. Ismail, etc.), social relations (mother-daughter relations, debtor-creditor issues, sexual bets, etc.), food (Turkish cuisine, etc.). The Destân Mecmû'ası, which gives the opportunity to look at Turkish literature from a wide and holistic perspective by containing many poetry types belonging to folk literature and classical Turkish literature, is also important with the presence of new couplets of a satviyy of Nef'î.