2015-2024 yılları arasında böbrek biyopsisi olgularının retrospektif incelenmesi
Retrospective evaluation of patients undergoing kidneybiopsy between 2015 and 2024
  1. Tez No: 969867
  2. Yazar: MERVE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, 2015-2024 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gerçekleştirilen böbrek biyopsi olgularını retrospektif olarak inceleyerek bölgemizdeki biyopsi endikasyonları,histopatolojik tanıların yaş ve cinsiyete göre dağılımları,kronik hastalıklar ile aralarındaki ilişkinin incelenmesi, glomerüler ve tübülointerstisyel hastalıkların epidemiyolojisine dair güncel veriler sağlamayı amaçlamaktadır Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji kliniğinde Ocak 2015-Aralık 2024 tarihleri arasında böbrek biyopsisi yapılan 1094 hasta dahil edildi. Çalışmada, hasta verileri hastane otomasyon sistemi, hasta dosyaları ve patoloji arşivlerinden geriye dönük olarak tarandı.Klinik bilgilerine ulaşılamayan hastalar,18 yaş altı hastalar böbrek kitlelerinden malignite nedeniyle yapılan biyopsiler ve transplante böbrekten yapılan biyopsiler çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Hastaların genel yaş ortalaması 50,3±15,9 (18-89) yıl olarak saptandı. Hastaların % 49,2'si kadın, % 50,8'i erkekti. En sık biyopsi endikasyonu % 40,3 ile nefrotik sendromdu. Patoloji ana grupların dağılımına bakıldığında en sık primer GN (%60), ikinci sıklıkta ise sekonder GN (%31) olduğu görüldü. En sık görülen histopatolojik tanılar FSGS (%14,8), IGAN (%13,0), MN (%10,0) olarak saptandı. Hastaların özgeçmişindeki en sık kronik hastalık % 41,6 ile hipertansiyondu. Sonuç: Çalışmamızda 10 yıllık geniş bir veri seti kullanılmış olup, elde ettiğimiz bulgular, perkütan böbrek biyopsisi ile glomerüler hastalık tanısı konulan olguların epidemiyolojisi, etiyolojisi, demografik ve klinik özellikleri dikkate alındığında, bölgemizde ve ülkemiz şartlarında bu hastalıklar hakkında ileriye dönük fikir yürütmemize katkı sağlayacak, histopatolojik dağılımlarındaki değişimleri analiz edecek ve zaman içindeki eğilimleri ortaya koyacaktır. Perkütan böbrek biyopsisi glomerüler, vasküler ve tübülointerstisyel hastalıkların teşhislerinin konulması, prognozların belirlenmesi ve yeni tedavi seçeneklerinin geliştirilmesi için halen elimizdeki önemli tanı araçlarından birini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to provide up-to-date data on biopsy indications in our region, distribution of histopathological diagnoses according to age and gender, examination of the relationship between them and chronic diseases, and the epidemiology of glomerular and tubulointerstitial diseases by retrospectively examining kidney biopsy cases performed at Erciyes University Faculty of Medicine Hospital between 2015 and 2024. Materials and Methods: 1094 patients who underwent kidney biopsy at Erciyes University Faculty of Medicine Department of Internal Medicine Nephrology clinic between January 2015 and December 2024 were included in the study. In the study, patient data were scanned retrospectively from the hospital automation system, patient files and pathology archives. Patients whose clinical information could not be accessed and who were under the age of 18 were excluded from the study. Biopsies performed from renal masses due to malignancy and biopsies performed from transplanted kidneys were not included in the study. Findings: The mean age of the patients was 50.3 ± 15.9 (18–89) years. Of the patients, 49.2% were female and 50.8% were male. The most common biopsy indication was nephrotic syndrome with 40.3%. Among the main pathological groups, primary GN was the most common (60%), followed by secondary GN (31%). The most frequently observed histopathological diagnoses were FSGS (14.8%), IgAN (13.0%), and MN (10.0%). The most common chronic disease in the medical history of the patients was hypertension, with a rate of 41.6%. Results: A large 10-year data set was used in our study, and the findings we obtained, considering the epidemiology, etiology, demographic and clinical characteristics of cases diagnosed with glomerular disease by percutaneous kidney biopsy, will contribute to our prospective opinion about these diseases in our region and in our country, will analyze the changes in their histopathological distribution and reveal trends over time. Percutaneous kidney biopsy currently constitutes one of the important diagnostic tools we have for diagnosing glomerular, vascular and tubulointerstitial diseases, determining prognoses and developing new treatment options.