Kur'ân'da müterâdif mâna verilen bazı kelimelerin etimolojik tahlili ve bazı meallerde mukayeseli değerlendirmesi
Etymological analysis of some words given different meanings in the Quran and comparative evaluation in some meanings
  1. Tez No: 969868
  2. Yazar: EMRE KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmamız Kur'ân-ı Kerîm'de yer alan bazı kelimelerinin etimolojik tahlili ve anlam analizine ilişkin bir çalışma olup belirli kelimelerin ve türevlerinin cahiliye şiirlerinde, Kur'an'ın nüzûl döneminde, İslâmî dönem şiirlerinde ve ilk dönem sözlüklerindeki anlam araştırmasını kapsamaktadır. Bunun yanında incelenen kelimelerin Kur'an bağlamında ıstılâhî mâna kazanıp kazanmadığına da değinilmiştir. Söz konusu kelimelerin gerek mastarları gerekse kendilerinden türemiş olan müştakları tek tek tesbit edilip, Kur'an'da kaç defa, hangi âyetlerde, ve ne anlamda kullanıldığına dair bilgi verilmiştir. Son olarak ülkemizde bir hayli fazla olan meâl çalışmaları içerisinden üç meâl arasında bu kelimelere tespit edilen mânaların verilip verilmediği konusunda mukâyese yapılmıştır ve varılan neticeler belirtilmiştir. Yapılan karşılaştırmalar, kelimelerin doğru anlaşılmasının ve Kur'an'ın doğru yorumlanması açısından önemini vurgulamaktadır. Bu tez, etimolojik ve semantik bir perspektifle Kur'an'daki kelimelerin derinlemesine bir analizini sunarak, metnin doğru anlaşılmasına katkı sağlamayı, meâllerin Kur'ân'ın anlam zenginliğini yansıtma noktasında eksik olduğunu ortaya koymayı hedeflemiştir. Çalışma, gelecekteki araştırmalar için bir temel teşkil etmekte ve Kur'an'ın zengin dil yapısını anlamada önemli bir kaynak oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is an analysis of the etymology and meaning of certain words in the Qur'an, covering the investigation of the meanings of specific words and their derivatives in pre-Islamic poetry (Jāhiliyyah poetry), the period of the Qur'an's revelation, in early Islamic poetry, and in the first Arabic lexicons. Additionally, it has been addressed whether the examined words have acquired technical meanings (istilāhī) within the context of the Qur'an. The roots (maṣdar) of these words, as well as the derivatives (mushtaq) formed from them, have been identified one by one, with information provided on how many times, in which verses, and in what sense they have been used in the Qur'an. Finally, within the numerous translation studies (meāl) available in our country, a comparison has been made between three translations to determine whether the meanings identified for these words are reflected. The results highlight the importance of correctly understanding these words for the accurate interpretation of the Qur'an. This thesis, by offering an in-depth analysis of the words in the Qur'an from an etymological and semantic perspective, aims to contribute to the correct understanding of the text, demonstrating that translations fail to reflect the richness of the Qur'an's meanings. The study aims to establish a foundation for future research and to create an important source for understanding the Qur'an's rich linguistic structure.