Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin dijital spor oyunlarına yönelik motivasyonları ile yapay zekâ teknolojilerine dair tutumlarının karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative analysis of Sports Sciences Faculty students' motivation towards digital sportsgames and their attitudes towards artificial intelligence technologies
  1. Tez No: 969870
  2. Yazar: MİKAİL ULUCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin dijital spor oyunlarına yönelik motivasyon düzeyleri ile yapay zekâ teknolojilerine ilişkin tutumlarını incelemek ve bu iki değişken arasındaki ilişkiyi demografik özellikler bağlamında değerlendirmektir. Çalışma, betimsel ilişkisel tarama modeli temelinde yürütülmüş olup, 2024–2025 akademik yılında Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören toplam 455 öğrenci örneklem grubunu oluşturmuştur. Katılımcıların 238'i erkek (%52,3) ve 217'si kadın (%47,7) öğrenciden oluşmaktadır. Veriler, kişisel bilgi formu, Dijital Spor Oyunları Motivasyon Ölçeği ve Yapay Zekâya Yönelik Tutum Ölçeği aracılığıyla toplanmış; SPSS 27.0 paket programında normallik dağılımları incelenmiş ve bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA, post-hoc testler ve korelasyon analizleriyle çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, öğrencilerin dijital spor oyunlarına yönelik motivasyonları ile yapay zekâya ilişkin tutumlarının cinsiyet, spor türü, sınıf düzeyi, bölüm, gelir durumu, oyun oynama ve yapay zekâ deneyimi gibi değişkenler doğrultusunda anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Erkek öğrenciler, kadın öğrencilere kıyasla hem dijital oyun motivasyonu hem de yapay zekâya yönelik daha yüksek tutum puanlarına sahiptir. Takım sporlarıyla ilgilenen ve yapay zekâ deneyimi bulunan öğrencilerin ortalamaları, bireysel sporlarla ilgilenen ve deneyimi olmayanlara göre daha yüksektir. Ayrıca, 1. sınıf öğrencilerinin motivasyon ve tutum düzeylerinin üst sınıflara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Korelasyon analizleri, dijital spor oyunları motivasyonu ile yapay zekâ tutumları arasında düşük düzeyde fakat anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Eğlence ve sosyalleşme boyutları olumlu tutumları desteklerken, rekabet ve fantezi boyutlarının kaygı ve olumsuz algıları artırdığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, öğrencilerin dijital oyun motivasyonu ile yapay zekâya yönelik tutumlarının çok boyutlu ve etkileşimli bir yapıya sahip olduğu; teknolojiye dair algılarının hem olumlu hem de olumsuz yönlerle şekillendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine students' motivation levels in the Faculty of Sport Sciences towards digital sports games and their attitudes towards artificial intelligence (AI) technologies, as well as to evaluate the relationship between these two variables in the context of demographic characteristics. The research was conducted within the framework of a descriptive correlational survey model, and the study group consisted of 455 students enrolled in the Faculty of Sport Sciences during the 2024–2025 academic year. Of the participants, 238 were male (52.3%) and 217 were female (47.7%). Data were collected through a personal information form, the Digital Sports Games Motivation Scale, and the Attitude Toward Artificial Intelligence Scale, and analysed using SPSS 27.0 with normality tests, independent samples t-tests, one-way ANOVA, post-hoc tests, and correlation analyses. The findings revealed that students' motivation for digital sports games and their attitudes toward AI differed significantly across gender, type of sport, class level, academic department, income status, gaming habits, and prior AI experience. Male students reported higher levels of motivation and attitudes toward AI than female students. Similarly, students engaged in team sports and those with prior AI experience scored higher than those involved in individual sports or lacking such experience. Furthermore, first-year students demonstrated significantly higher motivation levels and attitudes than upper-year students. Correlation analyses indicated a low yet significant relationship between digital sports game motivation and AI attitudes. While the dimensions of enjoyment and socialisation supported more positive attitudes, the dimensions of competition and fantasy were associated with heightened anxiety and negative perceptions. In conclusion, students' motivation for digital games and their attitudes toward AI exhibit a multidimensional and interactive structure, with their perceptions of technology shaped by both positive and negative aspects.world.