Büveyhîlerde iktisadî hayat
Economic life among the Buwayhids
  1. Tez No: 969933
  2. Yazar: KARZAN FAQE MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bir asırdan fazla süren Büveyhîler dönemi, İslam tarihinin önemli dönemlerinden biri olarak kabul edilir. Hicri 4. yüzyılda Abbasîlerin zayıflığından yararlanan Büveyhîler, H. 334 / M. 945 yılında Arap İslam Halifeliğinin başkenti olan Bağdat'ı ele geçirerek, H. 447 / M. 1056 yılında Selçukluların eline geçene kadar sürecek olan emirliklerini kurdular. Büveyhîlerin iktidara geldiği dönemde halifelik; siyasî, idarî ve özellikle çalışmamızın konusu olan ekonomik çalkantılarla önemli gerilemeler yaşıyordu. Bu durum, Adudüddevle (949-983) döneminde yakalanan refah, ilerleme ve istikrar ile birlikte değişmeye başladı. Devlet, kötü gidişatı iyileştirmek için tarıma ve ticarete güvendi. Bu bağlamda da ilk olarak, hazinenin birincil kaynağı olan tarım arazilerini kontrol etti ve mülkiyet biçimlerini siyasî çıkarlarına hizmet eden ve vergi gelirlerini garanti eden bir çerçevede yeniden düzenledi. Sonra, bol gelir sağlayan ticarî faaliyetlerini artırma yoluna gitti. Halifeliğin bölgelerini ve eyaletlerini sıkı bir şekilde kontrol ederek ticaret yollarının güvenliğini sağladı. Dönemin sanayi ürünlerini artırdı ve komşu ülkelere ihraç etti. Ayrıca üzerinde emirlerinin isimlerinin ve unvanlarının yazılı olduğu sikkeler bastırdı. Tüm bunlar Büveyhîler'in iktisadî hayatını canlandırdı. Çalışmada da tüm bu süreç araştırılmış ve Büveyhîler'in döneme ve bölgeye olan etkisine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The period of the Buwayhids, which lasted for more than a century, is considered one of the most important periods of Islamic history. Taking advantage of the weakness of the Abbasids in the 4th century of Hijri, the Buwayhids captured Baghdad, the capital of the Arab Islamic Caliphate, in 334 AH / 945 AD and established their emirate that would last until the Seljuks took over in 447 AH / 1056 AD. The caliphate was experiencing significant political, administrative, and especially economic turmoil at the time of the rise to power of the al-Buwayhids. This situation began to change with the prosperity, progress and stability achieved under Adudüddevle (949-983). The state relied on agriculture and trade to improve the bad situation. First, it controlled agricultural land, the primary source of the treasury, and reorganized ownership patterns in a framework that served its political interests and guaranteed tax revenues. Next, it sought to increase his commercial activities, which provided abundant revenues. The state ensured the security of trade routes by tightly controlling the Caliphate's regions and provinces. It increased the industrial products of the period and exported them to neighboring countries. It also minted coins with the names and titles of its emirs. All of this revitalized the economic life of the al-Buwayhids. This study investigates this whole process and focuses on the impact of the Buwayhids on the period and the region.