5R ile bütünleştirilmiş 5E öğrenme modelinin ilkokul öğrencilerinin bilimsel dil gelişimine etkisi
Effect of 5E learning model integrated with 5R on elementary students' scientific language development
  1. Tez No: 969934
  2. Yazar: FİRUZE ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KINGIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı 5R ile bütünleştirilmiş 5E öğrenme modelinin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin bilimsel dil gelişimine olan etkisini incelemektir. Ayrıca öğrenme süreci ve fen kavramlarını öğrenmeye yönelik öğrenci görüşleri de belirlenmiştir. Araştırmada karma yöntemlerden açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutununda ön-test/son-test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılırken nitel boyutunda araştırma raporları ve günlükler hibrit dil açısından değerlendirilerek öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Adıyaman'ın ilçe merkezindeki bir devlet ilkokulunda öğrenim görmekte olan iki farklı şubeye ait toplam 62 öğrenci oluşturmuştur. 13 hafta süren uygulama sürecinde Maddenin Özellikleri ve Basit Elektrik Devreleri üniteleri deney grubunda 5R öğretim modeli ile bütünleştirilmiş 5E öğrenme modeline dayalı olarak öğretilirken, aynı üniteler kontrol grubunda salt 5E öğrenme modeli kullanılarak öğretilmiştir. Araştırmanın nicel verileri Fen Başarı Testinden, nitel veriler ise araştırma raporu, günlük ve öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi kullanılırken, nitel veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları 5R ile bütünleştirilmiş 5E öğrenme modeline dayalı öğretimin, öğrencilerin hibrit dil gelişimini ve fen başarısını artırmada salt 5E öğrenme modeline dayalı öğretime göre daha etkili olduğunu göstermiştir. Her iki gruptaki öğrencilerin yapılan öğretim uygulamalarına ilişkin olumlu görüşlere sahip oldukları belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin fen kavramlarına yönelik kelime dağarcıklarının zenginleştiği ve derslerin öğretiminde disiplinler arası bir bakış açısı geliştirdikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effect of the 5E learning model integrated with 5R on the scientific language development of fourth grade students. In addition, student views on the learning process and learning science concepts were also determined. An explanatory sequential mixed methods design was used in the study. In the quantitative dimension of the study, a quasi-experimental design with a pre-test - post-test paired control group was used, while in the qualitative dimension, research reports and diaries were evaluated in terms of hybrid language and semi-structured interviews were conducted with students. The study group of the research consisted of a total of 62 students from two different classes attending to a public primary school in the city center of Adıyaman. During the 13-week implementation period, the units of Properties of Matter and Simple Electric Circuits were taught based on the 5E learning model integrated with 5R instructional model in the experimental group, while the same units were taught using just 5E learning model in the control group. Quantitative data were obtained from the Science Achievement Test and qualitative data were obtained from the research report, diary and semi-structured interviews with students. While independent sample t-test was used to analyze quantitative data, qualitative data were analyzed by content analysis method. The findings of the study showed that the instruction based on the 5E learning model integrated with 5R was more effective in increasing students' hybrid language development and science achievement than that on just 5E learning model. It was determined that students in both groups had positive opinions about the teaching practices. In addition, it was concluded that students' vocabulary of science concepts increased and students developed an interdisciplinary perspective in the teaching of courses.