Antrenörlerin çalışma hayatı kalitesi algıları ile sessiz istifa eğilimleri arasındaki ilişki
The relationship between coaches' perceptions of quality of work life and their tendency towards quiet quitting
  1. Tez No: 969947
  2. Yazar: MUTLU ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, antrenörlerin çalışma hayatı kalitesine ilişkin algıları ile sessiz istifa davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmada ilk olarak kavramsal çerçevenin ortaya koyulması için literatür taraması yapılmıştır. Araştırmaya 2024 ve 2025 yılları arasında İzmir ilindeki spor organizasyonlarında (spor kulüpleri, federasyonlar vb.) çalışmakta olan 430 antrenör katılmıştır. Veriler katılımcılardan anket yöntemi ile toplanmıştır. Anketin birinci kısmında demografik özelliklerin yer aldığı bir form yer almaktadır. İkinci kısımda Demiray ve arkadaşları, (2024) tarafından Türkçe'ye uyarlanan tek alt boyut ve 10 maddeden oluşan Sessiz İstifa Ölçeği, üçüncü kısımda ise Durmuşkaya(2021) tarafından geliştirilen, 36 madde ve 9 faktörden oluşan Çalışma Hayatı Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Analizler IBM SPSS V.31 paket programı kullanılmıştır. Araştırma bulguları, antrenörlerin çalışma hayatı kalitesi algıları ile sessiz istifa eğilimleri arasında anlamlı bir ilişkinin bulunduğunu; söz konusu ilişkinin antrenörlerin cinsiyet, eğitim düzeyi ve antrenörlük kademesine göre değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between coaches' perceptions of quality of work life and their quiet quitting behaviors. In this research, a literature review was first conducted to establish the conceptual framework. A total of 430 coaches working in sports organizations (sports clubs, federations, etc.) in İzmir province between 2024 and 2025 participated in the study. Data were collected from participants using a survey method. The first part of the questionnaire included a form for demographic characteristics. The second part used the Quiet Quitting Scale, adapted into Turkish by Demiray et al. (2024), consisting of 10 items and a single sub-dimension. The third part used the Quality of Work Life Scale, developed by Durmuşkaya (2021), consisting of 36 items and 9 factors. Pearson correlation analysis was conducted to determine the relationship between the variables. The analyses were performed using IBM SPSS Statistics version 31.0. The research findings revealed a significant relationship between coaches' perceptions of quality of work life and their tendencies toward quiet quitting, and indicated that this relationship varies according to the coaches' gender, educational level, and coaching grade.