Özel fitness merkezlerine üye olan bireyleri spora yönelten etkenler beklentileri ve beklentilerinin gerçekleşme düzeylerinin incelenmesi (Erzurum ili örneği)
Members of private fitness centers factors leading to sports expectations and expectations review of realization levels (Example of Erzurum province)
  1. Tez No: 658959
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERTUĞRUL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Spor; bedensel, sosyal ve eğitim gibi boş olan vakti faydalı biçimde geçirme olarak tanımlanır. Bu felsefeyi tamamlayan, etki eden ve sahip olduğu kuvvetlerin kişilerde özelleşen bir bütünlüğü olan sporun kişinin hayatını yönlendirmesinin bir manası vardır. Kişi ve toplulukları bir arada toplama, daha iyi hayat kalitesi meydana getirme, sıhhatli olmak için düzenli ve planlı spor yapmak önemlidir. Bu çalışmanın amacı, özel fitness merkezlerine üye olan bireylerin spora yönelten etkenler beklentileri ve beklentilerinin gerçekleşme düzeylerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırma 156 kadın ve 216 erkek olmak üzere toplam 372 kişi ile yapılmıştır. Çalışma var olan bir durumu ifade etmeye ve açıklamaya yönelik yapılmıştır. Araştırmada veri aracı olarak anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Sport is defined as spending free time, such as physical, social and educational, in a useful way. Sports is a philosophy of life. There is a sense that the sport, which completes this philosophy, affects and has a speciality of the forces it possesses, guides the person's life. It is important to organize regular and planned sports in order to gather people and communities together, to create a better quality of life, to be healthy. The aim of this study is to examine the level of realization of the expectations of the individuals who are members of private fitness centers, and the realization of their expectations. Material and method: The research was conducted with a total of 372 people,156 women and 216 men. The study was conducted to express and explain an existing situation. A survey was applied as a data tool in the study.