Primer antikor eksikliği olan hastalarda barsak bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of intestinal findings in patients with primary antibodydeficiency
  1. Tez No: 969984
  2. Yazar: TAYYİP ERDEM ÇOTUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA ESENBOĞA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi Bilim Dalı
Özet
ÇOTUR TE. Primer antikor eksikliği olan hastalarda barsak bulgularının değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık Tezi. Ankara, 2025. Primer antikor eksiklikleri (PAE), en sık görülen primer immün yetmezlik (PİY) grubu olup; enfeksiyon, otoimmünite, alerji, malignite ve otoinflamasyon ile seyredebilir. Gastrointestinal sistem (GİS), immün yetmezliklerde semptomların ve komorbiditelerin en sık olduğu sistemlerden biridir. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Çocuk İmmünoloji bölümünde izlenen primer antikor eksikliği tanısı almış 432 hastanın barsak bulguları; hastaların yaşı, cinsiyeti, akrabalık öyküsü, eşlik eden komorbiditeleri, gastrointestinal sistem şikayetlerine ait semptom ve tanı yaşları, gastrointestinal sistem görüntülemeleri ve histopatoloji sonuçları ile birlikte retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların %62,27 si erkek cinsiyette olup, tanı anında %77,31'i, günümüzde ise %32,64'ü çocuk yaş grubundaydı. Yaygın değişken immün yetmezlik (YDİY) 177 hasta ile (%41) en sık görülen PAE sınıfı olarak bulundu. En sık görülen komorbiditeler otoimmünite, akciğer komplikasyonları ve alerjik hastalıklar olurken hastaların %31,02'sinde GİS semptomları izlendi. Gastrointestinal sistem tutulumu olan hastalarda otoimmünite, malnütrisyon, malignite, akciğer komplikasyonları ve eksitus oranları GİS tutulumu olmayanlara göre daha yüksek olarak saptandı. Hastaların GİS'e ait en sık şikayetleri ishal (%52,24), karın ağrısı (%20,15) ve kilo azlığı/kaybı (%6,71) iken; mikrobiyolojik incelemelerde en sık patojen Giardia lamblia olarak tespit edildi. Çalışmada toplam 105 hastanın (%24,31) endoskopi ve/veya kolonoskopi ile değerlendirildiği görüldü. Hastalarda endoskopik incelemelerde en sık gözlenen bulgular arasında hiperemi, ödem, atrofi, ülserasyon, nodülarite, taraklanma gibi bulgular gözlenirken; histopatolojik değerlendirme yapılan hastalarda lamina propria infiltrasyonu (%14,1) intraepitelyal lenfosit artışı (%11,8), villus atrofisi (%9,4), gibi bulgular saptandı. Gastrointestinal şikayetlerin ortaya çıkışı açısından risk faktörleri; erişkin yaşta olmak, kadın cinsiyet, anemi, lenfopeni ve CD4/CD8 oranında düşüklük anlamlı parametreler olarak bulundu. Sonuç olarak, primer antikor eksikliklerinde GİS tutulumu oldukça yaygındır; morbidite ve mortaliteyi artıran ciddi komplikasyonlarla ilişkilidir. Erken tanı ve multidisipliner yaklaşım, bu hastaların yaşam kalitesini artırmada kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
ÇOTUR TE. Evaluation of intestinal findings in patients with primary antibody deficiency. Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Specialization Thesis. Ankara, 2025. Primary antibody deficiencies (PADs) are the most common group of primary immunodeficiencies (PIDs) and may present with infections, autoimmunity, allergy, malignancy, and autoinflammation. The gastrointestinal system (GIS) is one of the most frequently affected systems by symptoms and comorbidities in immunodeficiencies. In this study, intestinal findings of 432 patients diagnosed with primary antibody deficiency and followed in the Pediatric Immunology Unit of Hacettepe University were retrospectively evaluated along with age, sex, consanguinity history, associated comorbidities, symptoms and age at diagnosis related to gastrointestinal complaints, gastrointestinal imaging and histopathology results. Of the patients, 62.27% were male, and 77.31% were in the pediatric age group at diagnosis, while 32.64% were still children at the time of evaluation. Common variable immunodeficiency (CVID) was the most frequent PAD subtype with 177 patients (41%). The most common comorbidities were autoimmunity, pulmonary complications, and allergic diseases, and gastrointestinal symptoms were observed in 31.02% of patients. Among those with GIS involvement, autoimmunity, malnutrition, malignancy, pulmonary complications, and mortality rates were higher compared to those without. The most frequent GIS symptoms were diarrhea (52.24%), abdominal pain (20.15%), and poor weight gain/loss (6.71%), while Giardia lamblia was the most common pathogen in microbiological examinations. A total of 105 patients (24.31%) underwent endoscopy and/or colonoscopy. The most common endoscopic findings were hyperemia, edema, atrophy, ulceration, nodularity, and scalloping, while histopathological evaluations revealed lamina propria infiltration (14.1%), increased intraepithelial lymphocytes (11.8%), and villous atrophy (9.4%). Risk factors for the occurrence of gastrointestinal symptoms were identified as adult age, female sex, anemia, lymphopenia, and a decreased CD4/CD8 ratio. In conclusion, GIS involvement is common in PADs and is associated with serious complications that increase morbidity and mortality. Early diagnosis and a multidisciplinary approach are critically important to improve the quality of life in these patients.