Buğday çiminin (Triticum aestivum) farklı ilaç kombinasyonlarıyla akciğer kanseri hücreleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of wheatgrass (Triticum aestivum) with different drug combinations on lung cancer cells
  1. Tez No: 969983
  2. Yazar: DİLRUBA ŞENER GÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDE KAHRAMAN, PROF. DR. FATMA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Moleküler Tıp, Eczacılık ve Farmakoloji, Nutrition and Dietetics, Molecular Medicine, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize, dünya genelinde yüksek morbidite ve mortaliteye yol açan ciddi bir hastalıktır. Akciğer kanseri, özellikle insidans ve ölüm oranları bakımından en önemli kanser türlerinden biridir. Buğday çimi (Triticum aestivum), yüksek oranda biyoaktif bileşen ve antioksidan içeriği ile dikkat çeken, fonksiyonel besin kategorisinde yer alan bir bitkisel kaynaktır. Bu yüksek lisans tezi kapsamında buğday çimi ekstraktı (BE) ve ticari olarak temin edilen toz ekstraktı (TBE), A549 akciğer kanseri hücrelerinde çeşitli kemoterapi ilaçlarıyla (Bevasizumab, Ifosfamid, Erlotinib) tek başına ve kombinasyon halinde test edilerek uygulanarak sitotoksik, sinerjik ve antagonistik etkileri in vitro olarak değerlendirilmiştir. TBE, 250 μg/ml dozda A549 hücre canlılığını %41,04'e düşürerek BE'ye kıyasla daha güçlü etki göstermiştir. En çarpıcı sonuç, TBE ve Erlotinib kombinasyonunda 80 μg/ml dozda yalnızca %4,23 canlılıkla elde edilmiştir (p<0,05). Aynı dozda J774 makrofaj hücrelerinde canlılık %71,34 düzeyinde korunmuş, bu da kanser hücrelerine karşı seçici toksisiteyi ortaya koymuştur. Holoxan ve Alexan ile yapılan kombinasyonlarda ise sitotoksik etki daha sınırlı kalmıştır. TBE'nin BE'ye kıyasla daha güçlü sitotoksik etkisi, içeriğindeki daha konsantre fenolik bileşiklerin etkisiyle ilişkilendirilmiştir. Bulgular, TBE'nin kanser hücrelerine karşı seçici sitotoksisite sağlayabileceğini ve Erlotinib ile sinerjik etki oluşturabileceğini göstermektedir. Sağlıklı hücrelerde düşük toksisite profiliyle dikkat çeken buğday çimi, konvansiyonel tedavilere destekleyici potansiyel taşıyan fitoterapötik bir ajan olarak öne çıkmaktadır. Bu yönüyle çalışma, fitoterapötik ajanların onkoloji alanında değerlendirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a serious disease characterized by uncontrolled cell growth, leading to high morbidity and mortality worldwide. Lung cancer is among the most significant cancer types, particularly in terms of incidence and mortality rates. Wheatgrass (Triticum aestivum), a plant source classified as a functional food, is notable for its high content of bioactive compounds and antioxidants. Within the scope of this master's thesis, wheatgrass extract (WE) and a commercially available powdered extract (PWE) were tested—both individually and in combination with various chemotherapeutic agents (Bevacizumab, Ifosfamide, Erlotinib)—on A549 lung cancer cells. Their cytotoxic, synergistic, and antagonistic effects were evaluated in vitro. PWE, at a concentration of 250 μg/ml, reduced A549 cell viability to 41.04%, demonstrating a stronger effect compared to WE. The most striking result was observed with the PWE–Erlotinib combination, where at 80 μg/ml cell viability decreased to only 4.23% (p < 0.05). At the same concentration, viability in J774 macrophage cells remained at 71.34%, indicating selective toxicity against cancer cells. In combinations with Holoxan and Alexan, the cytotoxic effect was more limited. The stronger cytotoxic effect of PWE compared to WE was attributed to its higher concentration of phenolic compounds. The findings suggest that PWE may provide selective cytotoxicity against cancer cells and exert synergistic effects with Erlotinib. With its low toxicity profile in healthy cells, wheatgrass stands out as a phytotherapeutic agent with potential as an adjuvant to conventional treatments. In this respect, the study contributes to the evaluation of phytotherapeutic agents in the field of oncology.