Primer ve sekonder profilaksi amacıyla takılan implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör (ICD) tedavisinin uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of long term outcomes of implantable cardioverter defibrillator (ICD) therapy implanted for primary and secondary prophylaxis
  1. Tez No: 970034
  2. Yazar: AHMET YETKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET YORGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
YETKİN, A. Primer ve Sekonder Profilaksi Amacıyla Takılan İmplante Edilebilir Kardiyoverter Defibrilatör (ICD) Tedavisinin Uzun Dönem Sonuçlarının Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kardiyoloji Uzmanlık Tezi, Ankara 2025 İmplante edilebilir kardiyoverter defibrilatör (ICD), potansiyel olarak yaşamı tehdit eden ventriküler aritmileri (VA) tespit etmede ve sonlandırmada etkilidir. Birincil koruma amacıyla takılan ICD'ler, henüz VA yaşamamış ancak bu tür aritmileri geliştirme riski taşıyan kardiyak patolojilere sahip hastalarda endikeyken ikincil koruma amacıyla takılan ICD'ler, ventriküler fibrilasyon (VF) sonrası hayatta kalan veya yapısal kalp hastalığına sahip olup sürekli ventriküler taşikardi (VT) atağı geçiren hastalar için endikedir. Bu çalışmanın amacı, primer ve sekonder profilaksi endikasyonuyla ICD implante edilen hastaların uzun dönem takip sonuçlarını incelemek, ICD terapisine kadar geçen süreyi belirlemek ve bu süreyi etkileyen klinik faktörleri değerlendirmektir. Tek merkezli, retrospektif olarak yürütülen çalışmada, ICD implantasyonu yapılmış 1329 hasta değerlendirilmiştir. Ortalama takip süresi 38.9 aydır. Hastalar endikasyonlarına (primer/sekonder) ve etiyolojilerine (iskemik/noniskemik kardiyomiyopati) göre gruplandırılmıştır. ICD terapisine kadar geçen süre, ventriküler aritmilere yönelik ATP veya şok tedavileri ve uygunsuz şok oranları analiz edilmiştir. Bulgulara göre, sekonder profilaksi grubundaki noniskemik kardiyomiyopati hastalarında VT/VF'ye şok terapisi primer profilaksi grubuna göre daha yüksekti (p<0.001) ve bu grup ICD terapisine daha erken ihtiyaç duymuştur. Primer profilaksi grubunun ICD terapisiz sağkalımı sekonder profilaksi grubuna göre anlamlı düzeyde yüksekti (p<0.001). Çok değişkenli analizde VT ablasyonunun, ICD terapi nükslerini anlamlı şekilde azalttığı görüldü. Sonuç olarak ICD implantasyon kararı hasta bazlı ve kişiselleştirilmiş risk faktörlerine dayanarak yapılmalıdır
Özet (Çeviri)
YETKİN, A. Evaluation of Long-Term Outcomes of Implantable Cardioverter Defibrillator (ICD) Therapy Implanted for Primary and Secondary Prophylaxis. Hacettepe University Faculty of Medicine, Cardiology Department, Ankara 2025. Implantable cardioverter defibrillators (ICDs) are effective in detecting and terminating potentially life-threatening ventricular arrhythmias (VAs). ICDs implanted for primary prevention are indicated for patients with cardiac pathologies who have not yet experienced VA but are at risk of developing such arrhythmias, while ICDs implanted for secondary prevention are indicated for patients who survive ventricular fibrillation (VF) or have structural heart disease and are experiencing sustained ventricular tachycardia (VT). The aim of this study was to examine the long-term follow-up results of patients implanted with ICDs for primary and secondary prophylaxis indications, to determine the time to ICD therapy, and to evaluate the clinical factors affecting this time. A single-center, retrospective study evaluated 1329 patients who underwent ICD implantation. The mean follow-up was 38.9 months. Patients were grouped according to their indications (primary/secondary) and etiology (ischemic/non-ischemic cardiomyopathy). Time to ICD therapy, ATP or shock treatments for ventricular arrhythmias, and inappropriate shock rates were analyzed. According to the findings, shock therapy for VT/VF was higher in nonischemic cardiomyopathy patients in the secondary prophylaxis group than in the primary prophylaxis group (p<0.001) and this group required ICD therapy earlier. ICD therapy-free survival in the primary prophylaxis group was significantly higher than in the secondary prophylaxis group (p<0.001). Multivariate analysis showed that VT ablation significantly reduced ICD therapy relapses. In conclusion, the decision for ICD implantation should be based on patient-specific and personalized risk factors.