Haslea ve Spirulina subsalsa'nın biyoaktif potansiyelinin araştırılması
Investigation of the bioactive potential of Haslea and Spirulina subsalsa
- Tez No: 970091
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (ecz) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya (eczacılık) Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Haslea silbo ve Spirulina subsalsa mikroalg türlerinin metanolik ekstraktlarının biyolojik aktiviteleri kapsamlı olarak değerlendirilmiştir. Mikroalgler, içeriklerindeki fenolik bileşikler, karotenoidler ve fikobiliproteinler sayesinde son yıllarda sağlık ve farmasötik araştırmalarda doğal biyoaktif kaynaklar olarak dikkat çekmektedir. Çalışmamızda elde edilen ekstraktların toplam fenolik madde miktarı Folin-Ciocalteu yöntemiyle belirlenmiş; H. silbo için 17,5 ± 6,3 mg GAE/g, S. subsalsa için 12,18 ± 2,62 mg GAE/g bulunmuştur. Antioksidan kapasite DPPH radikal süpürme testi ile ölçülmüş, en yüksek derişimde S. subsalsa %55,9, H. silbo %54,5 inhibisyon göstermiştir. Antidiyabetik aktivite α-amilaz inhibisyonu ile incelenmiş; 1000 µg/mL'de S. subsalsa %64,98, H. silbo %53,24 inhibisyon sergilemiştir. Antikanser etki CCK-8 testi ile A549 akciğer adenokarsinom hücrelerinde değerlendirilmiş; IC₅₀ değerleri H. silbo için 45,38 µM, S. subsalsa için 80,8 µM olarak hesaplanmıştır. Asetilkolinesteraz (AChE) inhibisyonunda ise H. silbo yüksek konsantrasyonda %83,3, S. subsalsa %58,7 inhibisyon göstermiş; düşük konsantrasyonlarda her iki tür de %100'e yakın yüksek aktivite ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, S. subsalsa'nın daha belirgin antioksidan ve antidiyabetik potansiyele sahip olduğunu; H. silbo'nun ise özellikle düşük konsantrasyonlarda güçlü antikolinesteraz aktivite ile birlikte dikkat çekici antikanser etkiler sergilediğini göstermektedir. Bu sonuçlar, her iki türün de doğal, sürdürülebilir ve etkili biyoaktif bileşik kaynakları olarak gıda, farmasötik ve biyoteknoloji alanlarında kullanım potansiyeline sahip olduğunu ortaya koyarken, özellikle H. silbo'ya ilişkin bulguların literatüre özgün ve değerli katkılar sunduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the methanolic extracts of Haslea silbo and Spirulina subsalsa microalgae were comprehensively evaluated for their biological activities. Due to their rich content of bioactive compounds such as phenolics, carotenoids, and phycobiliproteins, microalgae have recently attracted attention as natural sources in health and pharmaceutical research. The total phenolic content (TPC) determined by the Folin-Ciocalteu method was found to be 17.5 ± 6.3 mg GAE/g for H. silbo and 12.18 ± 2.62 mg GAE/g for S. subsalsa. Antioxidant activity measured by the DPPH radical scavenging assay showed maximum inhibition of 55.9% for S. subsalsa and 54.5% for H. silbo. Antidiabetic activity, assessed by α-amylase inhibition, reached 64.98% for S. subsalsa and 53.24% for H. silbo at 1000 µg/mL. Anticancer activity was evaluated using the CCK-8 assay on A549 lung adenocarcinoma cells, yielding IC₅₀ values of 45.38 µM for H. silbo and 80.8 µM for S. subsalsa. In acetylcholinesterase (AChE) inhibition assays, H. silbo exhibited 83.3% inhibition and S. subsalsa 58.7% at high concentration, while both species showed nearly complete inhibition at lower concentrations. The findings revealed that S. subsalsa possesses pronounced antioxidant and antidiabetic potential, whereas H. silbo exhibited remarkable anticancer effects along with strong anticholinesterase activity, particularly at low concentrations. These results demonstrate that both species hold promise as natural, sustainable, and effective sources of bioactive compounds for applications in the food, pharmaceutical, and biotechnology sectors, while the findings on H. silbo in particular provide novel and valuable contributions to the literature.