Semptomatik anemi ön tanısı ile iç hastalıkları servisine interne edilen, tetkikleri demir eksikliği anemisi ile uyumlu saptanan hastaların analizi: Semptom, etyoloji ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi
Analysis of patients hospitalized in the internal medicine department with a preliminary diagnosis of symptomatic anemia and confirmed to have iron deficiency anemia: Evaluation of symptoms, etiology, and laboratory findings
  1. Tez No: 970090
  2. Yazar: BERÇEM KARADAYI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÇALIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İç hastalıkları servisinde demir eksikliği anemisi tanısı ile yatan hastaların yaş ve cinsiyetlerine göre en sık görülen semptomları ve etyolojik faktörleri belirlemeyi, ayrıca bu hastaların laboratuvar bulguları arasındaki ilişkileri incelemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Ocak 2022 – Ocak 2025 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği servisinde yatan demir eksikliği anemisi olan hastalar üzerinden yapılmıştır. 18 yaş ve üzeri, demir eksikliği anemisi tanısı laboratuvar bulguları ile doğrulanan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. 18 yaş altı, gebelik durumu olan, anemisi demir eksikliği dışındaki nedenlere bağlı olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Olgular retrospektif olarak hastane otomasyon sistemi üzerinden taranmış olup 500 hasta evreninden, dahil edilme kriterlerine uygun 218 hasta çalışmaya alınmıştır. Tüm olguların başvuru anındaki laboratuvar bulguları ile demir eksikliği anemisi doğrulanmış olup istatistik analiz yöntemlerinden Ki-kare testi, Student-t testi, Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza 130 (%59,6)'u kadın ve 88 (%40,4)'i erkek olmak üzere toplam 218 hasta dahil edildi ve yaş ortalamaları 68 /yıl olarak saptandı. Hipertansiyon %45 oran ile en sık rastlanılan komorbiditeydi. Hastaların %3,2 (7)'sinde gastrektomi öyküsü olduğu görüldü. Hastaların %40,4'ünde antiagregan/antikoagülan kullanımı olduğu görüldü. Hastalar, hastaneye başvuru şikayetlerine göre değerlendirildiğinde en sık başvuru nedeninin %89,9 (n=196) ile halsizlik-yorgunluk olduğu görüldü. Hastalarda tespit edilen etyoloji incelendiğinde GİS'ten emilim bozukluğu veya demir kaybına yol açan benign hastalıklar arasında hemoroid 58 (%26,6), peptik ülser 30 (%13,8), h.pylori 19 (%8,7), eroziv gastrit 42 (%19,3), anjiyodisplazi 6 (%2,8), çölyak 4 (%1,8), divertikülozis 18 (%8,3) hastada saptandı. Kolon polibi 27 (%12,4), Gİ malignite ise 31 (%14,2) hastada ve Gİ malignite saptanan hastaların çoğunun (n=30) 50 yaş ve üstünde olduğu görüldü. Kadın hastalarda en sık etyoloji %33,8 (n=44) oran ile menometroraji olarak bulunurken, menometroraji 50 yaş altı kadın hastalarda daha sık saptandı. Hastaların laboratuvar bulguları incelendiğinde ortalama hemoglobin değeri 6,0; ortalama MCV değeri 66,0; ortalama RDW_CV değeri 19,0; ortalama TS %3,6; ortalama ferritin değeri 6,0 olarak saptandı. Ortalama MCV ve ferritin değerleri 50 yaş altı hasta grubu ve kadın hasta grubunda daha düşük saptanırken ortalama hemoglobin değerleri arasında cinsiyet ve yaş grupları arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: İç hastalıkları servisinde yatan demir eksikliği anemili hastaların semptom, etyoloji ve laboratuvar bulgularının değerlendirildiği çalışmamızda bulgular, en sık başvuru nedeninin halsizlik-yorgunluk olduğunu; etyolojide ise hemoroid, menometroraji, eroziv gastrit ve GİS malignitelerinin ön planda yer aldığını göstermiştir. Kadın hastalarda menometroraji, erkek hastalarda ise peptik ülser, anjiyodisplazi ve kardiyovasküler komorbiditeler daha sık saptanmıştır. Ayrıca 50 yaş ve üstü hastalarda malignite oranının belirgin olarak arttığı izlenmiştir. Laboratuvar verileri, kadınlarda ve 50 yaş altı grupta MCV ve ferritin'in daha düşük seyrettiğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, demir eksikliği anemisinde etyolojik faktörlerin yaş ve cinsiyet dağılımlarına göre farklılık gösterdiğini, tanı ve tedavi sürecinde bu parametrelerin dikkate alınmasının klinik açıdan önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine the most common symptoms and etiologic factors according to the age and gender of patients hospitalized with iron deficiency anemia in the internal medicine service and to examine the relationships between the laboratory findings of these patients. Materials and Methods: Our study was conducted on patients with iron deficiency anemia hospitalized in the Internal Medicine Clinic of Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, University of Health Sciences, between January 2022 and January 2025. Patients aged 18 years and older, whose iron deficiency anemia diagnosis was confirmed by laboratory findings were included in the study. Patients under 18 years of age, pregnant women, and patients with anemia due to causes other than iron deficiency were not included in the study. The cases were retrospectively screened through the hospital automation system and 218 patients who met the inclusion criteria were included in the study from a universe of 500 patients. Iron deficiency anemia was confirmed by laboratory findings at the time of admission in all patients. Chi-square test, Student-t test, Mann-Whitney U test were used as statistical analysis methods. Results: A total of 218 patients were included in our study, 130 (59,6%) of whom were female and 88 (40,4%) were male, with a mean age of 68 years. Hypertension was the most common comorbidity, occurring in 45% of patients. A history of gastrectomy was observed in 3,2% (7) of patients. Antiplatelet/anticoagulant use was observed in 40,4% of patients. When patients were evaluated according to their presenting complaints, the most common reason for presentation was fatigue/exhaustion at 89,9% (n=196). When the etiology detected in patients was examined, among benign diseases causing malabsorption or iron loss from the GI tract, hemorrhoids were found in 58 (26,6%), peptic ulcer in 30 (13,8%), H. pylori 19 (8,7%), erosive gastritis 42 (19,3%), angiodysplasia 6 (2,8%), celiac disease 4 (1,8%), and diverticulosis 18 (8,3%) were detected. Colon polyps were found in 27 (12,4%) patients, and GI malignancy was found in 31 (14,2%) patients, with most patients diagnosed with GI malignancy (n=30) being over 50 years of age. The most common etiology in female patients was menometrorrhagia at a rate of 33,8% (n=44), and menometrorrhagia was more frequently detected in female patients under the age of 50. When the laboratory findings of the patients were examined, the mean hemoglobin value was 6.0; the mean MCV value was 66.0; the mean RDW value was 19.0; the mean TS was 3,6%; and the mean ferritin value was 6.0. The mean MCV and ferritin values were lower in the group of patients under 50 years of age and in the group of female patients, while no significant difference was found between the mean hemoglobin values according to gender and different age groups. Conclusion: In our study evaluating the symptoms, etiology, and laboratory findings of patients with iron deficiency anemia hospitalized in the internal medicine department, the findings showed that the most common reason for referral was fatigue; while in terms of etiology, hemorrhoids, menometrorrhagia, erosive gastritis, and GI malignancies were prominent. Menometrorrhagia was more common in female patients, while angiodysplasia, peptic ulcer and cardiovascular comorbidities were more common in male patients. In addition, the incidence of malignancy was found to be significantly higher in patients over 50 years of age. Laboratory data revealed that MCV and ferritin levels were lower in women and in the under-50 age group. The findings indicate that etiological factors in iron deficiency anemia differ according to age and gender distribution, and that considering these parameters in the diagnosis and treatment process is clinically important.