İntrauterin gelişim geriliği tanısı olan gebelerde pankreas egzokrin yetmezliğinin değerlendirilmesi
Evulation of exocrine pankreatic insufficiency in pregnant women diagnosed with intrauterin growth restriction (IUGR)
- Tez No: 970200
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: İntrauterin gelişme geriliği (İUGR), perinatal mortalite ve morbiditenin önde gelen nedenlerinden biridir. Fetal büyümenin yetersizliği çoğu zaman maternal beslenme ve metabolik faktörlerle ilişkilidir. Bu çalışmada, İUGR tanılı gebelerde pankreas ekzokrin fonksiyonunun değerlendirilmesi ve bunun maternal-fetal beslenme dengesi üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.01.2025–30.06.2025 tarihleri arasında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Bursa Şehir Hastanesi'nde takip edilen 100 gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların 50'si Delphi-Kasmau kriterlerine göre İUGR tanısı almış, 50'si ise normal büyüme gösteren kontrol grubunu oluşturmuştur. Katılımcılara fekal elastaz-1 (FE-1) testi uygulanmış ve Pancreatic Exocrine Yetmezliği (PEY) anketi doldurtulmuştur. Ayrıca fetal biyometri parametreleri (HC, AC, FL, BPD, EFW), Doppler ultrason indeksleri ve maternal laboratuvar verileri değerlendirilmiştir. Bulgular: İUGR grubunda fekal elastaz düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur (ortanca ≈315 µg/g vs. 461 µg/g; p=0,030). HC persentili ile fekal elastaz kategorileri arasında anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0,021). Çoklu regresyon analizinde fekal elastaz düzeylerindeki artışın İUGR riskini azaltıcı yönde bağımsız etkiye sahip olduğu görülmüştür (β≈-0,003; p<0,05). PEY anket skorları İUGR grubunda daha yüksek bulunmuş, ancak hafif yetersizlik olgularında fekal elastaz testine göre daha az ayırt edici olmuştur. Sonuç: İUGR'li gebelerde pankreas ekzokrin fonksiyon bozukluğu sık görülmekte olup, fekal elastaz düzeyleri fetal büyüme ile ilişkili önemli bir biyobelirteç olarak öne çıkmaktadır. Maternal pankreatik fonksiyonun erken dönemde değerlendirilmesi, fetal büyüme geriliğinin önlenmesi ve gebelik yönetiminde yeni stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Intrauterine growth restriction (IUGR) is a leading cause of perinatal morbidity and mortality. Impaired fetal growth is frequently linked to maternal nutritional and metabolic factors. This study aimed to evaluate exocrine pancreatic function in pregnancies complicated by IUGR and to investigate its potential role in maternal–fetal nutritional balance. Materials and Methods: A total of 100 pregnant women followed at Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital and Bursa City Hospital between 01.01.2025 and 30.06.2025 were included. Fifty cases were diagnosed with IUGR according to Delphi-Kasmau criteria, while 50 constituted the control group with normal growth. All participants underwent fecal elastase-1 (FE-1) testing and completed the Pancreatic Exocrine Insufficiency (PEI) questionnaire. Fetal biometric parameters (HC, AC, FL, BPD, EFW), Doppler indices, and maternal laboratory data were also evaluated. Results: Fecal elastase levels were significantly lower in the IUGR group compared to controls (median ≈315 µg/g vs. 461 µg/g; p=0.030). Head circumference percentiles differed significantly across fecal elastase categories (p=0.021). Multivariate regression revealed that higher fecal elastase levels independently reduced the risk of IUGR (β≈-0.003; p<0.05). PEI questionnaire scores were higher in the IUGR group, though less discriminative than fecal elastase testing in mild insufficiency cases. Conclusion: Exocrine pancreatic dysfunction is common in pregnancies with IUGR, and fecal elastase emerges as a promising biomarker of fetal growth. Early assessment of maternal pancreatic function may contribute to prevention of IUGR and development of new strategies in pregnancy management.