Suda çözünebilir ftalosiyanin bileşiklerinin asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraz inhibitör etkinliklerinin araştırılması
Investigation of the acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase inhibitory activities of water-soluble phthalocyanine compounds
- Tez No: 970255
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya (eczacılık) Bilim Dalı
Özet
Nörodejeneratif hastalıklar, merkezi sinir sisteminin (CNS) ilerleyici hastalıklarıdır ve bu gruptaki hastalıkların en yaygın türü Alzheimer hastalığı (AH)'dır. Bu hastalar demans, bilişsel bozukluk ve kişilik değişikliği belirtileri gösterirler. Günümüzde tedaviler semptomatik terapilerle sınırlıdır ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmazlar. Bu nedenle, hastalığın patogeneziyle ilişkili yeni terapötik hedefleri belirlemek zorunludur. Bu çalışmada, ftalosiyanin türevleri, moleküler kenetleme yöntemi kullanılarak in silico olarak AChE (Asetilkolinesteraz) ve BuChE (Bütirilkolinesteraz) enzimlerine karşı taranmıştır. Elde edilen serbest bağlanma enerjisi değerleri oldukça anlamlı ve enzimlerin aktif bölgelerindeki aminoasitlerle etkileşim gösterdiği, böylece yarışmalı inhibitör potansiyeli sunduğu belirlenmiştir. 3PY.H2O bileşiğinin AChE ile -8.5 kcal/mol ve BuChE ile de -10.7 kcal/mol kuvvetli affinite bağlanma enerjisi göstermiştir. Bileşikler için enzim inhibisyon potansiyeli değerlendirilmiş, AChE için IC50 değerleri 3PY.H2O, 3PY.NiQ ve 3PY.CoQ için sırasıyla 6.17 ± 1.73, 8.67 ± 0.97 ve 8.61 ± 0.88 µM olarak bulunmuştur. Kinetik çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre üç ftalosiyaninin de yarışmalı inhibisyon yaptığı, en iyi yarışmalı inhibitör etkinliği 3PY.NiQ bileşiğine ait olup inhibitör etkinliklerinin 3PY.NiQ>3PY.CoQ>3PY.H2O şeklinde olduğu görülmüştür. Bileşiklerin elektroforetik olarak incelenen DNA hidroliz, oksidatif ve fotonükleaz aktivitelerinde önemli ölçüde DNA hasarı gözlemlenmemiştir. Elde edilen bulgular neticesinde bahsi geçen ftalosiyanin türevlerinin Alzheimer tedavisinde potansiyel ilaç adayları olabilecekleri görülmüştür. Sonraki yapılacak in vivo ve in vitro doğrulama yöntemleriyle güçlü bir olanak vermektedir.
Özet (Çeviri)
Neurodegenerative diseases are defined as progressive diseases of the central nervous system (CNS). Alzheimer's disease (AD) is the most common type of disease in this group. The aforementioned patients manifest symptoms of dementia, cognitive impairment, and personality changes. At present, therapeutic interventions are confined to the administration of symptomatic therapies, with no efficacious strategies available to retard the progression of the disease. Consequently, there is an urgent need to identify new therapeutic targets associated with the pathogenesis of the disease. In this study, phthalocyanine derivatives were screened in silico against AChE (Acetylcholinesterase) and BuChE (butyrylcholinesterase) enzymes using a molecular docking method. The binding energy values obtained were found to be of considerable significance, indicating an interaction with amino acids in the active sites of the enzymes. This suggests the potential for competitive inhibition. The compound 3PY.H2O demonstrated strong binding affinities of -8.5 kcal/mol with AChE and -10.7 kcal/mol with BuChE. The enzyme inhibition potential of the compounds was evaluated, and the IC50 values for AChE were found to be 6.17 ± 1.73, 8.67 ± 0.97, and 8.61 ± 0.88 µM for 3PY.H2O, 3PY.NiQ, and 3PY.CoQ, respectively. The results of the kinetic studies demonstrated that all three phthalocyanines exhibited competitive inhibition, with the 3PY.NiQ compound exhibiting the most effective competitive inhibitor activity. The inhibitor activities of the compounds were observed to be 3PY.NiQ > 3PY.CoQ > 3PY.H2O. No significant DNA damage was observed in the electroforetically examined DNA hydrolysis, oxidative, and photonuclease activities of the compounds. The findings suggest that the phthalocyanine derivatives previously referenced may have potential as drug candidates for the treatment of Alzheimer's disease. This finding offers a strong possibility for subsequent validation methods in both in vivo and in vitro contexts.