Vadeli işlem piyasaları: Fiyat hareketlerinin çok değişkenli stokastik volatilite modeller ile analizi
Futures markets: Analysis of price movements using multivariate stochastic volatility models
  1. Tez No: 970294
  2. Yazar: İSMAİL ATACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYCAN HEPSAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmada, ham petrol vadeli işlem piyasası ile BRİCT ülkelerinin vadeli işlem piyasalarında işlem gören ülke endeksleri arasındaki bağımlılıklar, oynaklıklar ve oynaklık yayılımları analiz edilmektedir. Çalışmada, standart MSV modelinde, korelasyon yapısı dikkate alınmadan, CCC-MSV ve DCC-MSV modelleri ise korelasyon yapısını dikkate alınarak getiriler arasındaki bağımlılıklar, oynaklıklar ve oynaklık yayılımları ikili bir şekilde analiz edilmektedir. Ayrıca, CCC-MSV modelinde korelasyon yapısının sabit olduğu, DCC-MSV modelinde ise korelasyon yapısının dinamik bir yapıda olduğu varsayılarak analizler yapılmaktadır. Standart MSV modeliyle yapılan analizler sonucunda, Brezilya, Rusya ve Çin ülke endekslerinden ham petrol piyasasına doğru tek yönlü, Hindistan ülke endeksi ile ham petrol piyasası arasında ise çift yönlü bir oynaklık yayılımlının varlığına dair kanıtlara ulaşılmıştır. Diğer taraftan, Türkiye ülke endeksi ile ham petrol piyasası arasında herhani bir oynaklık yayılımıyla ilgili bir kanıta ulaşılamamıştır. CCC-MSV model tahminlerinde ise, BRİCT ülke endekslerinden ham petrol piyasasına doğru tek yönlü bir oynaklık yayılımı tespit edilmiştir. DCC-MSV modellinin tahminlerinde, Brezilya ve Rusya ülke endekslerinden ham petrol piyasasına doğru ve ham petrol piyasasından Çin ülke endeksine doğru tek yönlü bir oynaklık yayılımı tespit edilmiştir. Ayrıca, Hindistan ve Türkiye ülke endeksleri ile ham petrol piyasası arasından herhangi bir oynaklık yayılımına ait izlere rastlanılamamıştır. Ayrıca, ham petrol piyasası ile BRİCT ülkelerinin ülke endeksleri arasında CCC-MSV ve DCC-MSV modelleri kullanılarak yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular, ham petrol vadeli işlem piyasası ile ülke vadeli işlem piyasaları ülke endeskleri arasında korelasyonların olduğunu ve korelasyon yapısının dinamik bir özellik gösterdiğini, yani zamana bağlı olarak değişen bir yapıda olduğunu bize göstemektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the dependencies, volatilities and volatility spillovers between the crude oil futures market and the country indices traded in the futures markets of BRICS countries. In the study, the dependencies, volatilities and volatility spillovers between returns are analyzed bilaterally in the Standard MSV model without considering the correlation structure, while the CCC-MSV and DCC-MSV models take into account the correlation structure. Moreover, the CCC-MSV model assumes that the correlation structure is fixed, while the DCC-MSV model assumes that the correlation structure is dynamic. As a result of the analyses conducted with the standard MSV model, we find evidence for the existence of a unidirectional volatility spillover from the Brazil, Russia and China country indices to the crude oil market, and a bidirectional volatility spillover between the India country index and the crude oil market. On the other hand, there is no evidence of any volatility spillovers between the Turkish country index and the crude oil market. In the CCC-MSV model, a unidirectional volatility spillover from BRICS country indices to the crude oil market is found. The results of the DCC-MSV model reveal a unidirectional volatility spillover from the Brazilian and Russian country indices to the crude oil market and from the crude oil market to the Chinese country index. Moreover, there is no evidence of volatility spillovers between the country indices of India and Turkey and the crude oil market. Moreover, the findings obtained from the analysis between the crude oil market and the country indices of the BRICS countries using the CCC-MSV and DCC-MSV models indicate that there are correlations between the crude oil futures market and the country indices of the country futures markets and that the correlation structure is dynamic time-varying.