Kuzey Irak bölgesinin enerji kaynakları bağlamında merkezi yönetimle olan ilişkileri
The North Iraq region and central government relation with in the context of the energy sources
  1. Tez No: 970295
  2. Yazar: MUHAMMED SAİD CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENEL SARSIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Irak Merkezi Yönetimi ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki enerji ilişkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Irak'ın sahip olduğu zengin enerji kaynakları ile küresel güçlerin bu kaynaklardan faydalanma arzusu, IKBY'nin kendi sınırları içerisinde yer alan rafineriler üzerinde kontrol kurma isteği ve Irak Merkezi Yönetimi'nin ülke sınırları içindeki her türlü bağımsız yapılanmayı tehdit olarak değerlendirmesi, taraflar arasında enerji temelli anlaşmazlıkların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu bağlamda, çalışmanın birinci bölümünde enerji kavramı, ikinci bölümünde Ortadoğu petrolünün küresel ölçekteki önemi, üçüncü bölümde Ortadoğu enerji politikalarında Kuzey Irak'ın stratejik konumu ve son bölümde Irak Merkezi Yönetimi ile IKBY arasındaki enerji ilişkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the energy relations between the Central Government of Iraq and the Kurdistan Regional Government (KRG). Iraq's rich energy resources, along with the global powers' desire to benefit from these resources, the KRG's intention to control the refineries within its own territory, and the Central Government's perception of any autonomous formation within the national borders as a threat, have led to energy-related disputes between the parties. In this context, the first chapter addresses the concept of energy, the second focuses on the global importance of Middle Eastern oil, the third discusses the strategic significance of Northern Iraq in Middle Eastern energy politics, and the final chapter explores the energy relations between the Central Government of Iraq and the KRG.