Avrupa iktisadi düşüncesinde ahlak kavrayışlarının dönüşümü
The transformation of moral concepts in European economic thought
- Tez No: 970336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Ahlak ezeli ve ebedi, maddi dünyadan kopuk, özerk, soyut ve evrensel olarak geçerli içerimlere sahip bir kavram değildir; tarihsel ve toplumsal olarak sürekli dönüşür ve ahlak ilk ortaya çıktığı andan itibaren bu dönüşümün özgül işlevleri vardır. Bu çalışmada, iktisadi düşüncenin ortaya çıktığı zamandan bugüne bilimde çok önemli bir yer kaplayan ahlaki kavrayışların dönüşümünü, Antik Yunan filozoflarından marjinal devrime uzanan süreç açısından ele aldık. Söz konusu dönüşümü, toplumların maddi üretim süreçleriyle ilişkili olarak, tarihsel materyalist yöntemle ve bu dönüşümün özgül iktisadi ve toplumsal işlevlerini keşfetmeye çalışarak inceledik. Ulaştığımız sonuç, iktisatta ahlaki kavrayışların dönüşümünün dinamiklerinin toplumların özgül üretim tarzlarının ihtiyaçlarıyla ilişkili olduğu, belirli bir ahlakın belirli bir üretim tarzına ait bulunduğu, bilimde genel kabul gören ahlaki yargıların toplumdaki hâkim üretim tarzının olumlanmasına katkı sağlama işlevini yerine getirdiğidir. İktisatta ahlaki yargılar, tarihsel olarak, hâkim üretim tarzlarının ve dolayısıyla hâkim sınıfın çıkarlarının savunulmasına, haklılaştırılmasına ve korunmasına hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
Morality is not eternal, detached from the material world, autonomous, abstract and universally valid concept; it is constantly transforming historically and socially, and this transformation has specific functions since morality first emerged. In this study, we examined the transformation of moral conceptions, which occupy an important place in science, from the time economic thought first emerged to the present day, considering the process from Ancient Greek philosophers to the marginal revolution. We analyzed this transformation through a historical materialist method, in relation to societies' material production processes, and by attempting to uncover its specific economic and social functions. Our conclusion is that the dynamics of the transformation of moral conceptions in economics are related to the needs of societies' specific modes of production, with certain moralities belonging to particular modes of production. Furthermore, the generally accepted moral judgments in science serve the function of affirming the dominant mode of production in society. Historically, moral judgments in economics have served to defend, justify, and protect the interests of the dominant mode of production and, consequently, the ruling class.