Covid-19 pandemisinin klinik öncesi endodonti sınıfında öğrenci performansı üzerindeki etkisi:“Yüz Yüze”ya da "Ekrandan yüz Yüze''vaka çalışması
Impact of the Covid-19 pandemic on student performance in the preclinical endodontics classroom:“Face to Face”or“Screen to Face”case study
- Tez No: 970357
- Danışmanlar: PROF. DR. EKİM ONUR ORHAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde endodonti pratik dersine (5.-6. dönem) kayıtlı lisans öğrencileri için modifiye edilmiş zorunlu eğitim modları arasındaki çıktıları karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi ve bu modların ders çıktıları aracılığıyla lisans performansına olan etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: 285 lisans öğrencisi tarafından sunulan kurs çalışmaları geçerli bir notlandırma ölçütü kullanılarak nitel ve nicel olarak değerlendirildi. Üst kesici dişler, küçük azılar ve büyük azı diş replikalarından oluşan iş teslimlerinin notlandırılması ve nitel değerlendirmeleri iki gözlemci tarafından gerçekleştirildi. Kurs çalışmaları üç ana gruba ayrıldı. Grup A: 2020-2021 akademik takvimine kayıtlı lisans öğrencileri tarafından sunulan işler (çevrimiçi mod, isteğe bağlı değil). Grup B: 2021-2022 akademik takvimine kayıtlı lisans öğrencileri tarafından sunulan işler (geleneksel yüz yüze mod, isteğe bağlı değil). Grup C: 2022-2023 akademik takvimine kayıtlı lisans öğrencileri tarafından sunulan işler (hibrid mod: geleneksel yüz yüze veya çevrimiçi modlar isteğe bağlıdır). Veri setinin nicel değerlendirmesi Kruskal-Wallis H testi kullanılarak analiz edildi. Çoklu karşılaştırmalar için Bonferroni düzeltmesi yapıldı. Nitel değerlendirmeler Pearson Ki-Kare testi ile analiz edildi (p<0,05). Bulgular: Giriş kavitesi preparasyonu performansı açısından kesici dişler (p<0,001), küçük azı dişleri (p<0,001) ve büyük azı dişleri (p=0,013) arasında oldukça anlamlı farklılıklar gözlendi. Kök kanal preparasyonu performansı açısından kesici dişler (p=0,006), küçük azı dişleri (p<0,001) ve büyük azı dişleri (p=0,039) arasında anlamlı farklılıklar gözlendi. Kök kanal dolgusu performansı açısından kesici dişler (p=0,012) ve küçük azı dişleri (p<0,001) arasında anlamlı farklılıklar görüldü. Büyük azı dişleri için kanal dolgusu performansında gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmedi (p=0,212). Kantitatif performans açısından Grup A ve Grup C'nin Medyan (Q1-Q3) sırasıyla 90 puan (80-95) ve 83 puan (70-90) idi (p=0,303). Grup B'nin Medyanı 75 puan (65-80) olup, anlamlı olarak daha düşüktü (p<0,001). Sonuç: Türkiye'de pratik diş hekimliği derslerine kayıtlı lisans öğrencilerinin nitel ve nicel performanslarını etkileyebilir. Öğretim modları, diş tipi veya tedavi aşamalarından bağımsız olarak lisans öğrencilerinin nitel performansını etkilemiştir. Lisans öğrencilerinin hibrit ve çevrimiçi öğretim modlarındaki nicel performansında bir benzerlik olduğu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis aims to comparatively analyze the outputs among the modifying compulsory instruction modes for undergraduates registered in the endodontics practical course (5th-6th terms) at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Dentistry and to evaluate the impact of these modes on undergraduate performance through their coursework. Methods: The coursework submitted by 285 undergraduates was evaluated qualitatively and quantitatively using a valid grade rubric. Grading and qualitative evaluations of coursework, consisting of maxillary anterior, premolar, and molar teeth replicas, were performed by two observers. Coursework was divided into three main groups based on their exposed instruction modes. Group A, Coursework submitted by undergraduates registered for the academic calendar 2020-2021 (online mode, non-optional). Group B: Coursework submitted by undergraduates registered for the academic calendar 2021-2022 (conventional face-to-face mode, non-optional). Group C: Coursework submitted by undergraduates registered for the academic calendar 2022-2023 (hybrid mod, conventional face-to-face or online modes are optional). Quantitative evaluation of dataset was analyzed using Kruskal-Wallis H test. The Bonferroni correction was performed for multiple comparisons. Qualitative evaluations were analyzed with Pearson Chi-Square test (p<0.05). Results: Regarding access cavity preparation performance, highly significant differences were observed among incisors (p<0.001), premolars (p<0.001), and molars (p=0.013). Regarding root canal preparation performance, significant differences were observed among incisors (p=0.006), premolars (p<0.001), and molars (p=0.039). Regarding root canal filling performance, there were significant differences between the incisors (p=0.012) and premolars (p<0.001). No significant difference was observed for the molar root canal filling performance among the groups (p=0.212). Regarding the quantitative performance, Median (Q1-Q3) of Group A and Group C were 90 points (80-95) and 83 points (70-90), respectively (p=0.303). The Median of Group B was 75 points (65-80), which was significantly lower (p<0.001). Conclusion: Modifying instruction modes can affect the qualitative and quantitative performances of undergraduates registered in practical dental courses in Türkiye. The instruction modes affected undergraduates' qualitative performance regardless of tooth type or treatment stages. A similarity was noted in undergraduates' quantitative performance in hybrid and online instruction modes.