The impact of regeneration type after windthrows on the activity of soil annelids
Rüzgâr savurmalar ndan sonraki yenilenme tipinin toprak annelidlerinin aktivitesi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 970356
  2. Yazar: ADIL ZIA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
Özet
Rüzgar devrilmesinden kaynaklanan bozulma, özellikle toprak biyoçeşitliliği olmak üzere orman ekosisteminin istikrarı için ciddi bir tehdittir. Bu çalışma, kuzeydoğu Polonya'daki Pisz orman bölgesinde toprak halkalı solucan topluluklarında rüzgar devrilmesinden sonraki yenilenme tiplerini (doğal ardışıklık, ağaçlandırma, kontrol) değerlendirdi. 27 parselde, toprak fiziko-kimyasal özellikleri ve enchytraeid yoğunlukları ölçüldü. Enchytraeid yoğunlukları doğal ardışıklık parselinde en yüksekti (ortanca: 6071 birey/m²), bunu kontrol parselleri (5152 birey/m²) ve en düşüktü (3418 birey/m²). Mevsimsel değişimler, Nisan ayında (6020 birey/m²) Ekim ayından (3571 birey/m²) daha yüksek yoğunluklar olduğunu gösterdi. Ancak, enchytraeid yoğunlukları üzerinde ağaç sınıfının etkisinin önemsiz olduğu bulundu (Kruskal- Wallis, p=0,07). Toprak dokusu tüm parsellerde baskın olarak kumluydu ve rejenerasyon tipleri arasında azot, karbon ve kükürt içeriği dışında fiziko-kimyasal özelliklerde önemli bir fark yoktu. Korelasyon ve PCA analizleri, enchytraeid yoğunluklarının kimyasal özelliklerden çok habitattan etkilendiğini ortaya koydu. Bulgularımız, doğal rejenerasyonun elverişli mikro habitatı koruyarak rüzgar devrilmesinden sonra enchytraeidlerin daha iyi iyileşmesini desteklediğini, ağaçlandırmanın ise toprak yapısını bozduğunu ve halkalı solucan popülasyonunu azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Windthrow disturbance is a serious threat to forest ecosystem stability, particularly to soil biodiversity. This study evaluated post-windthrow regeneration types (natural succession, afforestation, control) on soil annelid communities in the Pisz forest region of northeastern Poland. Across 27 plots, soil physiochemical characteristics and enchytraeid densities were measured. Enchytraeids densities were highest in natural succession plot (median: 6071 individuals/m²) followed by control plots (5152 individuals/m²) and lowest in afforestation plots (3418 individuals/m²).Seasonal variations indicated higher densities in April (6020 individuals/m²) than October (3571 individuals/m²). However, tree class influence on enchytraeids densities was found non-significant (Kruskal-Wallis, p=0.07). Soil texture was predominantly sandy across all plots, with no significant difference in physiochemical properties among regeneration types except for nitrogen, carbon, and sulfur content. Correlation and PCA analyses revealed that enchytraeids densities was more influenced by habitat than chemical properties. Our findings suggest that natural regeneration supports better recovery of enchytraeids after windthrow by maintaining favorable microhabitat, while afforestation disrupts soil structure and reduce annelids population.