Manisa ili Yunusemre ilçesinde okul öncesi çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu prevalansı
  1. Tez No: 970397
  2. Yazar: HİLAL İŞLİYEN SONKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR BİLAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Manisa ili Yunusemre ilçesi örnekleminde 4-6 yaş aralığındaki okul öncesi çocuklarda DEHB yaygınlığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmanın örneklem grubu okul öncesi kurumlarda eğitim gören 4-6 yaş arasındaki 240 çocuktan oluşmaktadır. Çalışma 2024-2025 eğitim öğretim yılı güz döneminde Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okul öncesi 12 eğitim kurumunda yürütülmüştür. Çalışmaya katılmayı kabul eden ebeveynlerden Sosyodemografik Veri Formu, DEHB Derecelendirme Ölçeği IV- Okul Öncesi Sürümü (DEHB-DÖ-IV Okul Öncesi), Erken Çocukluk Envanteri-4 Ebeveyn Formunu (EÇE-4: EF) doldurmaları istenmiştir. Öğretmenlerden de Yenilenmiş Conners Öğretmen Derecelendirme Ölçeği (CÖDÖ-Y/U) ve DEHB Derecelendirme Ölçeği IV- Okul Öncesi Sürümü ölçeklerini doldurmaları istenmiştir. Araştırmacı tarafından sınıf gözlemi ve tüm katılımcılar ile DSM-5 ve DC:0-5 ölçütleri kullanılarak klinik görüşme yapılmıştır. Görüşme esnasında Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ) doldurulmuştur. Veriler SPSS programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitney U testi, Ki-kare testi ve Fisher Exact test ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Manisa ili Yunusemre ilçesi örnekleminde okul öncesi DEHB yaygınlığı %12,9 olarak bulunmuştur. DEHB tanılı erkek çocukların kız çocuklarına oranı 2,9:1 olarak saptanmıştır. Çocukların tuvalet eğitimini öğrenme süresi ile DEHB tanısı alma durumu arasında anlamlı ilişki bulunmuş, tuvalet eğitimini öğrenme süresi arttıkça DEHB görülme sıklığının artmış olduğu gözlenmiştir. DEHB tanısı alan çocukların günlük ekran süresi maruziyetlerinin tipik gelişim gösteren akranlarına kıyasla anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Annesi sigara kullanan çocukların, annesi sigara kullanmayanlara göre daha fazla DEHB tanısı aldığı saptanmıştır. DEHB tanılı okul öncesi çocukların %64,5'ine eşlik eden bir psikiyatrik bozukluk olduğu saptanmıştır. DEHB'li çocukların %25,8'ine OSB, %25,8'ine konuşma bozukluğu, %16,1'ine KOKGB, %6,5'ine DB, %6,5'ine dışa atım bozuklukları, %3,2'sine AAB tanısının eşlik ettiği görülmüştür. Sonuç: Bu çalışma, okul öncesi DEHB yaygınlığının %12,9 olduğunu ve bu yaş grubunda komorbidite oranlarının okul çağındaki çocuklar ile benzer oranda olduğunu göstermiştir. Bu dönemdeki DEHB yaygınlık oranı ve DEHB tanılı küçük çocukların üçte ikisine en az bir tanı eşlik ediyor olması göz önüne alındığında DEHB'li çocukların erken dönemde tanınması ve müdahale edilmesinin önemi açıktır. DEHB'nin okul öncesi dönemde daha iyi tanınması, DEHB tanılı okul öncesi çocukların ihtiyaçlarına yönelik tedavi ve hizmet planlaması için daha geniş örneklemli çalışmalara ve izlem çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the prevalence of Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) among preschool children aged 4-6 years in the Yunusemre district of Manisa, Turkey. Method: The study sample consisted of 240 children aged 4-6 years who were receiving education in preschool institutions. The study was conducted during the fall semester of the 2024–2025 academic year in 12 preschool education institutions affiliated with the Manisa Provincial Directorate of National Education. Parents who agreed to participate were asked to complete the Sociodemographic Data Form, ADHD Rating Scale-IV Preschool Version (ADHD-RS-IV Preschool), and the Early Childhood Inventory-4 Parent Checklist (ECI-4: Parent Checklist). Teachers were also asked to complete the Revised Conners' Teacher Rating Scale (CTRS-RL) and the ADHD Rating Scale-IV Preschool Version. Observational assessments were conducted by the researcher in the classroom setting, and clinical interviews were carried out with all participants using DSM-5 and DC:0-5 criteria. The Childhood Autism Rating Scale (CARS) was completed during the interviews. Data were analyzed using descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney U test, Chi-square test, and Fisher's Exact test in the SPSS software. Results: The prevalence of ADHD among preschool children aged 4-6 years was found to be 12.9% in the Yunusemre district of Manisa. The male-to-female ratio for ADHD diagnosis was 2,9:1. A significant relationship was observed between the age at which children completed toilet training and their likelihood of receiving an ADHD diagnosis; as the age at which toilet training was completed increased, the prevalence of ADHD also increased. The daily screen time exposure of children diagnosed with ADHD was determined to be significantly higher compared to their typically developing peers. Children whose mothers smoked had a higher prevalence of ADHD compared to those whose mothers did not smoke. Among preschool children diagnosed with ADHD, 64.5% were found to have a comorbid psychiatric disorder. The comorbidities identified included Autism Spectrum Disorder (25.8%), speech disorders (25.8%), Oppositional Defiant Disorder (16.1%), Conduct Disorder (6.5%), elimination disorders (6.5%), and Seperation Anxiety Disorder (3.2%). Conclusion: This study demonstrated that the prevalence of ADHD among preschool children is 12.9%, with comorbidity rates similar to those observed in school-aged children. Considering both the high prevalence of ADHD in this age group and the finding that two-thirds of preschool children diagnosed with ADHD had at least one comorbid diagnosis, early identification and intervention are of paramount importance. Further large-scale and longitudinal studies are needed to better understand ADHD in the preschool period and to provide essential data for treatment and service planning tailored to the needs of preschool children diagnosed with ADHD.